Luna mai vine cu interdicţii pentru biciclişti. Nu uitaţi că, începând din această lună, până în toamnă, la finalul lunii octombrie, mersul pe bicicletă este interzis, în anumite intervale orare, în centrul Timişoarei. Poliţiştii locali au aplicat anul trecut peste 200 de avertismente şi amenzi în cazul timişorenilor prinşi pedalând prin Piaţa Victoriei sau pe strada Alba Iulia.
În perioada următoare vor începe lucrări la rețelele de apă și canalizare pe Calea Dorobanților din Timișoara, printr-un proiect pe fonduri europene al Aquatim. Se va lucra pe artera de ieșire din oraș spre Lugoj până la sensul giratoriu de la Ghiroda. Reprezentanții Primăriei Timișoara anunță restricții de circulație, iar cei de la RATT pregătesc modificarea traseelor unor mijloace de transport în comun începând de luni.
Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara a anunţat că rămâne în vigoare restricţionarea circulaţiei pe podul peste râul Semiţa, Jamu Mare, pe DN 57 km 188+363, pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 12,5 tone, ca urmare a cedării rampelor podului şi surpării racordului dintre pod şi drumul naţional.
Azi în Timișoara
Miercuri puteți merge la mai multe spectacole și la proiecții.
Ştiri din Timiș
COMUNA DUMBRĂVIȚA anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul "DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII DE TRANSPORT VERDE – PISTĂ DE BICICLETE ÎN COMUNA DUMBRĂVIȚA", propus a fi amplasat în comuna Dumbrăvița, pe străzile Nicolae Bălcescu, Tudor Vladimirescu, Franyo Zoltan, Praga, București, Dâmbovița, Ion Creangă, jud. Timiș, identificat prin CF-urile cu nr. 412512, nr. 412513, nr. 411775, nr. 411663, nr. 410213, nr. 407841
Capitală Culturală
Centrul de Proiecte din Timișoara găzduiește, în perioada 6–22 februarie, expoziția personală a artistului vizual Florin Drăgoi, intitulată „Future Tribes – rituals and remnants from a reconstructed future / Triburi Viitoare – ritualuri și fragmente dintr-un viitor reconstruit”. Vernisajul va avea loc vineri, 6 februarie, de la ora 18:00, la parterul Centrului de Proiecte, pe strada Vasile Alecsandri nr. 1.
Ştiri din Timiș
După revolta unor angajați de la Muzeul Satului Bănățean, președintele CJ Timiș Alfred Simonis reacționează criticând veniturile extrem de mici și rezistența la reformă apărută odată cu noua conducere.
2
Ştiri din Timiș
Garderoba bărbătească modernă se bazează pe câteva piese-cheie care aduc echilibru între stil și funcționalitate.
Sănătate
Inteligența artificială începe să joace un rol tot mai important în oftalmologie, contribuind semnificativ la depistarea precoce a unor afecțiuni oculare grave, precum glaucomul, retinopatia diabetică sau degenerescența maculară. Medicii atrag atenția că diagnosticarea timpurie a acestor boli poate face diferența în evoluția și prognosticul pacienților.
1
Capitală Culturală
Doar călătorii norocoși pătrund vreodată pe acoperișurile palatelor și clădirilor istorice din Viena, locuri aflate între cer și pământ, unde arhitecții și artiștii de altădată au ascuns simboluri secrete, mesaje pentru viitor și reprezentări ale jocurilor de putere. Aceste mistere sunt acum la îndemâna publicului timișorean prin expoziția „Zeii de împrumut ai Vienei. Martori împietriți”, semnată de renumita fotografă de teatru și artă Christine de Grancy.