PDL vrea 8 judete, UDMR 16, insa o "varianta de lucru", o cale de mijloc care sa le ofere satisfactie si pedelistilor, si udemeristilor ar fi ca Romania sa fie impartita in 8 judete plus Harghita si Covasna. Propunerea ar fi venit din partea presedintelui Traian Basescu. "Greu de refuzat, greu de acceptat", sustin surse din UDMR. Seful statului le-a dat partidelor timp de gandire pana luni.
UDMR vrea 16 regiuni, una din ele fiind Mures-Covasna-Harghita, PDL vrea numai 8 judete! Sedinta Coalitiei de marti s-a incheiat fara ca partenerii de la guvernare sa ajunga la o intelegere asupra modului in care se va face reorganizarea administrativ-teritoriala a Romaniei.
Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş se declară un susţinător necondiţionat al regionalizării propuse de PDL, pe care o apreciază ca fiind „imperios necesară”, atrăgând însă atenţia că n-ar fi corect ca asta să însemne un drum mai lung de parcurs pentru cetăţean în relaţia cu autorităţile.
Chiar dacă propunerea PDL de comasare a actualelor judeţe în opt regiuni nu displace cu totul opoziţiei, reprezentanţii Uniunii Social-Liberale din Timiş reclamă lipsa de transparenţă a proiectului. Ei nu exclud din capul locului nici ca totul să fie, la urma urmei, doar o perdea de fum.