Între liberali şi social-democraţi au apărut discuţii încă de dinainte să se rupă USL la Timişoara. Şi au apărut... de la fotbal şi putere. Mai exact, de la numirea unui reprezentant din partea consiliului local în Consiliul Director al ACS Poli. PSD a vrut să-şi pună omul, PNL a venit cu propria propunere. Pentru că nu avea lucrurile sub control, primarul Nicolae Robu a retras proiectul privind desemnarea reprezentantului de pe ordinea de zi a şedinţei de consiliu local de marţi. În plus, Robu le reproşează pesediştilor că au început tratativele pentru formarea de noi majorităţi încă de dinainte să-şi spună adio...
PNL a decis ieşirea de la guvernare, rezoluţia privind demisia în bloc a miniştrilor liberali fiind adoptată, marţi seara, de conducerea naţională a acestui partid. Această decizie va avea un impact serios asupra administraţiei locale din judeţul Timiş. Timişoara, de exemplu, va avea din nou primar în Opoziţie. Vedeţi în continuare reacţia liderilor PSD şi PNL Timiş.
Neînţelegerile din cadrul USL sunt tot mai vizibile. Marţi, în plenul Senatului, liberalii şi social democraţii au votat diferit, iar mai multe legi şi ordonanţe de Guvern nu au trecut de plen, neîntrunind numărul suficient de voturi, după ce PNL a votat împotrivă.
În timp ce conducerea naţională a PSD calculează noi majorităţi în Parlament care să îi ofere continuitate la guvernare, deputatul social-democrat de Timiş Sorin Grindeanu consideră că ruperea uniunii va aduce pierderi pentru toate partidele care au format-o, însă îi consideră pe liberali drept principalii vinovaţi pentru situaţia în care s-a ajuns.
Negocierile pentru remanierea guvernamentală dintre PSD şi PNL au eşuat. USL se află tot mai aproape de ruptură, iar prim-vicepreşedintele liberal, Klaus Iohannis, spune că retragerea miniştrilor PNL din Guvern „nu este o decizie reversibilă”.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.