Guvernanţii sunt din nou darnici, mai ales că e campanie electorală. După ce în ultimele luni Executivul a alocat Timişoarei zeci de milioane de lei pentru plata datoriilor către Colterm şi RATT, precum şi asigurarea combustibilului necesar pentru a avea căldură fără probleme în această iarnă, acum s-a primit încă o tranşă de bani. Asta ne salvează de la cvasifaliment, spune primarul oraşului!
Reprezentanții Primăriei Timișoara continuă negocierile cu proprietarii „acvariului” și pasajului subteran din centrul orașului pentru eliberarea amplasamentelor respective. Primarul Nicolae Robu a anunțat că se lucrează deja la un studiu de fezabilitate pentru deschiderea circulaţiei auto prin pasajul din Piaţa Victoriei. Edilul, care a fost recent la Paris, spune că pe bulevardul Republicii s-ar putea face o coborâre în pasaj ca pe... Champs Elysees, iar de acolo să ajungem cu maşinile până în zona Colegiului MIU.
Mai multe clădiri ultra-centrale aflate în acest moment în proprietatea Ministerului Apărării, care însă nu le foloseşte la capacitate maximă, ar putea intra în Patrimoniul Timişoarei. Astfel s-ar putea rezolva problemele de spaţiu care au apărut după ce unele imobile au fost retrocedate în instanţă, cum ar fi cel al Liceului de Artă sau a Clinicii de Oncologie.
Reprezentanții Primăriei Timișoara anunță noi reglementări în emiterea certificatelor de urbanism. Pe lângă depunerea unei poze de context la dosar, acum primarul Nicolae Robu vrea să le ceară solicitanţilor și un „desfășurător stradal”. Edilul nu a putut explica exact ce va însemna acest lucru, afirmând că „va fi probabil un desen pe calculator” pentru a avea o imagine de ansamblu asupra a ceea ce se doreşte.
Funcţionarii Direcţiei de Urbanism a Primăriei Municipiului Timişoara se întorc pe băncile şcolii. Asta, după ce conducerea instituţiei de pe bulevardul C.D. Loga a aflat că în cadrul acestei direcţii sunt doar trei arhitecţi din 48 de angajaţi. Consecinţa? Funcţionarii de la Urbanism vor fi trimişi la cursuri de perfecţionare.
Mapamond
Un asteroid de mari dimensiuni va trece sâmbătă prin apropierea Pământului, fără să existe vreun risc de impact, potrivit informațiilor transmise de Agenția Spațială Europeană (ESA), citate de Agerpres.
Ştiri din Timiș
Sorin Grindeanu a finalizat vânzarea casei sale din Giroc pentru 450.000 de euro, o tranzacție începută prin acte semnate încă din 2022.
Ştiri din Timiș
Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara ar putea avea un Centru de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor destinat copiilor, adolescenților și adulților. Primăria propune transferul unei clădiri de pe strada Independenței pentru amenajarea noului serviciu.
Ştiri din Timiș
CCIA Timiș lansează cea de-a doua grupă a cursului gratuit „Operator introducere, validare și prelucrare date”, organizat prin proiectul european FlexCop. Cursul începe în septembrie 2026 și include pregătire în gestionarea datelor, Excel, Power BI și inteligență artificială. Participarea este gratuită pentru angajații eligibili din Regiunea Vest.
Economic
Începând cu 1 iulie 2026, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată va crește de la 4.050 de lei la 4.325 de lei, potrivit unei hotărâri adoptate de Guvern în luna martie. Măsura vizează în special angajații remunerați la nivelul salariului minim și aduce o majorare de 275 de lei brut pe lună. UPDATE. ITM Timiș: Salariile modificate trebuie raportate în 20 de zile
3
Capitală Culturală
Muzeul Apei din Timișoara găzduiește, sâmbătă, 27 iunie, de la ora 12:00, vernisajul expoziției colective „Danube Revisited”, un eveniment dedicat artei contemporane și reflecției asupra unuia dintre cele mai importante simboluri europene – fluviul Dunărea.
România
Temperaturile ridicate favorizează alterarea rapidă a alimentelor, iar riscul de toxiinfecții alimentare crește semnificativ în această perioadă. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) le recomandă românilor să fie atenți atât la locul din care cumpără produsele, cât și la modul în care le transportă, le păstrează și le prepară.
Ştiri din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.