Primăria Timișoara trebuie să primească aproape 19.000 de euro de la proprietarul Casei Mühle, pentru că acesta nu a reușit, în doi ani, să aducă imobilul la starea inițială, așa cum cerea instanța. Decizia aparține Tribunalului Timiș. Între timp, la vila Mühle a apărut o structură pentru noul acoperiș.
Auditul promis de Dominic Fritz în campania electorală nu se poate face chiar acum. E pandemie, așa că problema va fi rezolvată la anul. E nevoie și de o nouă organigramă, care va fi gândită în 2021, după audit. Până atunci se modifică ceva la cea existentă. UPDATE. Aproape oficial: viceprimarii vor avea câte 2 consilieri personali. Proiectul e public, dar antedatat.
O construcție care sfidează legislația este încă în picioare, deși Primăria Timișoara s-a apucat de demolare în urmă cu un an și jumătate. Proprietarul a contestat sentința în instanță și a pierdut definitiv în iunie 2020, dar primăria n-a mai făcut nimic. Așa că omul a decis să izoleze termic construcția ilegală.
România
Temperaturile ridicate favorizează alterarea rapidă a alimentelor, iar riscul de toxiinfecții alimentare crește semnificativ în această perioadă. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) le recomandă românilor să fie atenți atât la locul din care cumpără produsele, cât și la modul în care le transportă, le păstrează și le prepară.
Ştiri din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.
Turism
Pentru cei care își doresc o escapadă în natură fără eforturi mari, Cheile Șușarei și Cascada Șușara din județul Caraș-Severin reprezintă una dintre cele mai accesibile și spectaculoase destinații din vestul țării.
Ştiri sportive
Surprize și confirmări în ultima etapă a grupelor de la Cupa Mondială 2026. Africa de Sud s-a calificat în premieră în fazele eliminatorii, Brazilia și Mexicul au câștigat grupele, iar Bosnia este aproape de șaisprezecimi.
Sănătate
Inteligența artificială și digitalizarea au fost temele principale ale unui simpozion organizat miercuri, 24 iunie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara. Printre punctele discuției s-au regăsit schimbările deja implementate în secția de ATI și în blocul operator, unde medicii s-au arătat mulțumiți de rezultatele obținute până acum.
Mapamond
Autoritățile franceze au confirmat primul caz de Ebola înregistrat pe teritoriul țării, fiind vorba despre un medic care s-a întors recent dintr-o misiune umanitară desfășurată în Republica Democrată Congo (RDC), unde se află în desfășurare unul dintre cele mai grave focare ale bolii din ultimii ani.
2
Ştiri din Timiș
ADVERTORIAL. Între 25 și 27 iunie, BYD Autoglobus Timișoara organizează evenimentul oficial de lansare al noului DOLPHIN G DM-i - noul hatchback care îmbină plăcerea condusului electric cu libertatea de a merge mai departe, fără compromisuri.
Utile
Joi, 25 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.