Clubul Poli Timişoara va avea marţi o zi extrem de încărcată. Două dintre formaţiile alb-violete, prima şi cea de-a doua echipă, vor avea de susţinut meciuri importante în Cupa României. Dificultatea mai mare va fi pentru echipa secundă, care va juca pe Stadionul „Dan Păltinişanu”, consideră antrenorul formaţiei mari, Vali Velcea. El va fi marţi după-amiaza la Reşiţa, pentru o partidă aparent mult mai uşoară, cea cu Şcolar din localitate, contând pentru aceeaşi manşă a cupei.
Suporterii lui Poli au venit miercuri seara la Stadionul Dan Păltinişanu pentru a susţine echipa la unul dintre ultimele antrenamente de dinaintea debutului oficial al formaţiei în noul sezon competiţional. Acţiunile de acest gen nu sunt o noutate. Premieră a fost însă preambulul şedinţei tehnice. Membrii galeriei Poli au venit cu o oră înainte de antrenament, special pentru a putea face curat în „casa” ultraşilor, la peluza sud.
Poli Timişoara va avea vineri o misiune extrem de dificilă. În prima etapă a Ligii a II-a va întâlni formaţia FC Bihor Oradea. Deşi teoretic în teren va juca vicecampiona României, Oradea ar putea avea prima şansă. Şeful clubului timişorean, Gheorghe Chivorchian, anunţă că formaţia are probleme, retrogradarea echipei dând peste cap total programul de pregătire. „Jucătorii sunt la 75% din capacitatea de pregătire fizică”, a declarat, miercuri, Chivorchian.
Surpriza antrenamentului de marţi susţinut de Poli la complexul Dan Păltinişanu a fost apariţia lui Laszlo Sepsi. Mijlocaşul a tras alături de colegii săi de la prima echipă sub bagheta lui Vali Velcea şi este de aşteptat ca el să fie folosit ca şi titular la meciul de vineri seara, împotriva celor de la FC Bihor Oradea.
Poli Timişoara începe vineri seara un nou sezon în campionatul de fotbal al României. Din păcate, spectatorii de pe Stadionul Dan Păltinişanu vor asista la derbiul cu FC Bihor Oradea şi nu la cel cu Dinamo sau Rapid. Clubul timişorean a anunţat că pune în vânzare biletele şi abonamentele pentru meciurile ce vor fi disputate de Politehnica.

România

Grindeanu: „Nicușor Dan va chema rapid partidele la consultări pentru desemnarea unui nou premier"
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, după respingerea în Parlament a Guvernului Veștea, că se așteaptă ca președintele Nicușor Dan să convoace în scurt timp consultări cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru.

România

Bolojan, după eșecul Guvernului Veștea: „România are nevoie urgent de un Executiv cu puteri depline”
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a transmis marți dimineață un mesaj după respingerea în Parlament a Guvernului propus de Adrian Veștea, afirmând că România are nevoie urgentă de un Executiv cu puteri depline și de o soluție politică bazată pe transparență și responsabilitate.

Utile

Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 23 iunie
Marți, 23 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.

Dialoguri Sănătoase

Tendinita – durerea care nu ar trebui ignorată
Tendinita reprezintă inflamația sau iritarea unui tendon, structura care leagă mușchiul de os. Este una dintre cele mai frecvente cauze de durere la persoanele active, dar poate apărea și la cei care efectuează mișcări repetitive la locul de muncă sau în activitățile zilnice.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?
Marți puteți merge la mai multe expoziții.

România

Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de încredere al Parlamentului. Cabinetul a primit doar 189 de voturi, cu mult sub pragul de 233 necesar pentru învestire. România rămâne, până una alta, cu un guvern interimar. 4

România

A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală
Parlamentul s-a reunit luni seara în ședință comună pentru votul de învestire a Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Cabinetul propus are nevoie de minimum 233 de voturi pentru a prelua oficial conducerea Executivului. 1

România

George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR. 2

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici