Politehnica Timişoara nu a reuşit să-şi valorifice statutul de favorită şi a pierdut meciul desfăşurat pe teren propriu în prima etapă a noii ediţii primei divizii a campionatului. Deşi adversarii de sâmbătă ai poliştilor, CSM Ploieşti, au venit la sala Constantin Jude din poziţia de nou promovaţi ei au reuşit să se impună pe final, la un singur gol diferenţă: 24 – 25.
Politehnica Timişoara va avea luni primul examen adevărat. Formaţia alb-violetă va întâlni o echipă într-adevăr puternică, o contracandidată la promovare în adevăratul sens al cuvântului. Este vorba de Gloria Bistriţa, cele două echipe se vor înfrunta luni, de la ora 19, pe arena din municipul ardelean. Ambele echipe au fost trimise după decizii administrative în Liga a II-a şi au ca obiectiv clar revenirea pe prima scenă fotbalistică a României.
Politehnica Timişoara a nimerit un adversar accesibil în Cupa României: Ceahlăul Piatra Neamţ. Surpriza anunţată de şeful celor de la Poli, Gheorghe Chivorchian, s-a confirmat, iar criteriul sportiv nu a contat la alegerea urnelor pentru echipele calificate în şaisprezecimile Cupei României la fotbal. Poli a fost plasată în urna a treia! Asta deşi, conform regulamentului, la introducerea în urnă ar fi trebuit considerată vicecampioana României.
Poli Timişoara va afla vineri cine îi va fi adversar în următorul tur al Cupei României. Teoretic, pe regulament, Timişoara ar uma să fie inclusă în prima grupă valorică, ceea ce i-ar oferi un anumit avantaj la tragerea la sorţi. Totuşi, preşedintele Consiliului Director, Gheorghe Chivochian, bănuie că echipa sa va „beneficia” de anumite surprize de ultim moment.
Vali Velcea ar putea avea la dispoziţie în meciul de luni, cu Gloria Bistriţa, doi noi fotbalişti. Asta dacă birocraţia nu va întârzia prea mult transferul celor doi jucători, mijlocaşul Nicolas Gorobsov şi portarul Mario Kirev.
Azi în Timișoara
Marți puteți merge la mai multe expoziții.
România
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de încredere al Parlamentului. Cabinetul a primit doar 189 de voturi, cu mult sub pragul de 233 necesar pentru învestire. România rămâne, până una alta, cu un guvern interimar.
România
Parlamentul s-a reunit luni seara în ședință comună pentru votul de învestire a Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Cabinetul propus are nevoie de minimum 233 de voturi pentru a prelua oficial conducerea Executivului.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
1
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1