Poli Timişoara va încerca să obţină sâmbătă, la Oradea, primele puncte din acest an. Chiar dacă sunt probleme la club, jucătorii alb-violeţi sunt optimişti şi spun că atmosfera în cadrul colectivului este una bună. Atât Chiş, cât şi Florin Ilie susţin că ei sunt jucători profesionişti şi că îşi vor face treaba indiferent de problemele existente.
Talentul de negociatori al celor de la Druckeria, pus în practică săptămâna trecută cu ocazia întâlnirii faţă în faţă dintre autorităţi şi Marian Iancu a rămas, cel puţin deocamdată, fără efect concret. După câteva luni de tatonări, dar fără dialog, marțea trecută cele două părţi au fost puse la aceeaşi masă de suporteri. Din păcate, de atunci nu s-a mai făcut niciun pas pentru rezolvarea problemelor clubului FC Politehnica Timişoara.
Politehnica Timişoara are toate şansele să continue anul viitor în Liga a doua, chiar dacă are un buget plin de găuri şi nu îndeplineşte condiţiile pentru obţinerea licenței. Federaţia Română de Fotbal a anunţat, prin intermediul unei circulare semnate de cel mai mare duşman al Timişoarei, Viorel Duru, că echipa nu va avea nevoie de licenţă pentru a activa şi în sezonul viitor în Liga a doua.
După o iarnă geroasă şi o aşteptare mai lungă decât se anticipase iniţial, Politehnica Timişoara va relua campionatul ligii secunde. Echipa alb-violetă va susţine în acest sfârşit de săptămână primul meci din retur. Bănăţenii vor juca, în direct pe Digisport, pe terenul celor de la FC Bihor, sâmbătă, 17 martie, cu începere de la ora 13, în runda cu numărul 16.
Daniel Stanciu, cel care s-a ocupat de destinul echipei Poli în ultimii doi ani, şi-a luat duminică adio de la Timişoara. El a declarat că s-a simţit excelent aici, că s-a ataşat de echipă şi că ar fi păcat ca Politehnica să se destrame. Fostul manager sportiv a renunţat la contractul său cu trei luni înainte de a-i expira şi va pleca probabil la Vaslui, deşi nu a confirmat încă destinaţia, vorbind doar de un club din provincie.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici