Antrenorul celor de la Politehnica Timişoara, Vali Velcea, a fost primul membru al echipei care a demonstrat că clubul său şi-a redobândit identitatea. El s-a prezentat în faţa presei purtând o nouă eşarfă, alb-violetă, cu numele de „Politehnica Timişoara”. Iar cum poate fi sărbătorit mai bine evenimentul decât cu o victorie obţinută vineri, de la ora 18, împotriva Alro Slatina, pe „Dan Păltinişanu”.
FC Politehnica Timişoara a reintrat, şi oficial, în posesia drepturilor asupra culorilor alb-violete şi a siglei clubului. Marian Iancu nu s-a mulţumit cu hotărârea favorabilă Tribunalului Sportiv de la Lausanne şi luni seara a cerut oficial celor de la FRF să acorde şi în acte aceste drepturi clubului bănăţean.
Reprezentanţii autorităţilor locale au anunţat găsirea unei soluţii pentru rezolvarea problemelor de la FC Politehnica Timişoara. Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc, şi viceprimarul Timişoarei Sorin Grindeanu au declarat că până la finalul acestei săptămâni se va găsi o soluţie pentru rezolvarea situaţiei clubului. Aceasta, doar în anumite condiţii.
Antrenorul lui Poli Timişoara, Vali Velcea, caută soluţii pentru a rezolva problema tinerilor de la echipă. Regulamentele ligii secunde sunt clare: formula de start la un meci de campionat trebuie să includă doi fotbalişti sub 21 de ani. Soluţia lui Velcea: câte doi juniori vor ajunge, prin rotaţie, la antrenamentele formaţiei mari.
Palmaresul clubului FC Politehnica Timişoara a ajuns acasă! Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Timişoara, Marian Iancu, a anunţat, joi, că gruparea bănăţeană şi-a recuperat palmaresul şi toate drepturile conexe de la societatea condusă de Claudio Zambon, printr-o hotărâre a Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici