La finalul partidei amicale dintre Poli şi Reşiţa, desfăşurată sâmbătă pe Dan Păltinişanu, de la vestiarele stadionului a plecat grăbit şi Cosmin Contra. Guriţă a fost extrem de secretos, nu a vorbit absolut deloc cu presa. El a ieşit rapid de la vestiare, s-a urcat în maşină şi a plecat de la arena sportivă. Numele fostului internaţional român a fost printre cele mai vehiculate în presă atunci când s-a vorbit despre înlocuirea lui Dusan Uhrin.
Una dintre ultimele „bijuterii” ale coroanei de la Poli, Dorin Goga, e pe picior de plecare. Atacantul nu a fost folosit în meciul de sâmbătă de la Gyula şi aceasta dintr-un motiv foarte clar: el va părăsi Timişoara. Jucătorul nu comentează, cei din conducerea administrativă la fel. Se vorbeşte despre Rapid sau Dinamo, chiar de o plecare în străinătate.
Politehnica Timişoara a încheiat sâmbătă seara cantonamentul de o săptămână susţinut în localitatea maghiară Gyula. Condiţiile de antrenament şi pregătire au fost excelente, din păcate fotbaliştii de la Poli nu au reuşit să şi obţină rezultatele practice dorite. Echipa bănăţeană a fost învinsă în ultima partidă a stagiului, de formaţia maghiară Debrecen, cu scorul de 2 – 1.
Poli Timisoara nu va avea deloc un început lejer de campionat în turul Diviziei B. Meciurile cu FC Bihor şi UTA vor fi extrem de importante nu doar pentru suporteri, ci mai ales pentru clasament. Antrenorul lui Poli, Valentin Velcea, rămâne optimist şi apreciază că echipa de tineri a Timişoarei rămâne, prin valoare, favorită la promovare.
Poli Timişoara va trece în sezonul viitor de la partidele vedetă cu Steaua, Dinamo sau Rapid la derbiuri cu UTA sau FC Bihor. Întâlnirea cu formaţia orădeană va fi cea care va deschide sezonul Ligii a doua pentru Poli în anul competiţional 2011 – 2012.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.