Liberalii delegaţi la Congresul ordinar al PNL au început, la ora transmiterii acestei ştiri, procedura de vot a noii conduceri, având de ales între Crin Antonescu şi lista acestuia şi Ludovic Orban cu echipa sa.
Liberalii se reunesc vineri în Congres Extraordinar a cărui principală miză este votarea unui nou Statut care să permită prezidenţiabilului la şefia partidului să-şi propună echipa, variantă pe care Crin Antonescu o cere delegaţilor pentru a mai candida la un nou mandat în fruntea PNL.
Deputatul social-democrat Valeriu Zgonea a declarat marţi, în debutul şedinţei de plen, că atâta timp cât "legalitatea" nu va fi prezentă în plenul Camerei Deputaţilor, parlamentarii PSD, PC, şi, din informaţiile sale şi cei ai PNL, nu vor fi prezenţi la şedinţă.
Parlamentarii Opoziţiei au părăsit sala de plen, nemulţumiţi că PD-L încearcă modificarea legii statutului funcţionarilor publici. Proiectul a trecut pe articole în absenţa pesediştilor şi peneliştilor, urmând să fie supus votului final.
Orban a anunţat mai multe obiective pe care le are pentru mandatul de preşedinte al PNL. Printre acestea se numără câştigarea alegerilor locale din 2012.