La o jumătate de an după ce Consiliul Local Timișoara a aprobat un prim studiu privind reorganizarea circulaţiei în zona centrală a oraşului, reprezentanții primăriei anunță lansarea licitației pentru elaborarea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic pentru amenajarea pasajului subteran din Piața Victoriei și reorganizarea traficului în sens unic de jur împrejurul centrului, cu toate lucrările pe care le presupune acest lucru. Vorbim despre o investiție estimată la câteva milioane de euro, pentru care nu există deocamdată finanțare.
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, vrea să desfiinţeze toate chioşcurile din zona centrală a oraşului. Decizia a fost deja luată, a anunţat, joi, edilul, care crede că în locul acelor gherete din Piaţa Victoriei ar arăta mai bine... nişte terase. Autorităţile locale au în vizor şi demolarea chioşcurilor din Piaţa 700 pe viitor, dar asta numai după ce proprietarii fostului „acvariu" din centru vor ridica acolo o nouă construcţie, pe unul dintre terenurile primite de la primărie.
Dacă anumite restricţii de circulaţie pentru biciclişti au fost eliminate în urmă cu câţiva ani la Timişoara, în sensul că acestora li s-a permis în cele din urmă să pedaleze şi prin centrul oraşului, acum autorităţile locale vor să le reintroducă. Se propun amenzi între 100 şi 200 de lei pentru mersul pe bicicletă prin Piaţa Victoriei şi Piaţa Unirii, pe strada Mărăşeşti şi strada Alba Iulia. Consilierii locali vor avea ultimul cuvânt de spus.
Târgul de carte Gaudeamus are loc anul acesta la Iulius Mall pentru că reprezentanţii Primăriei Timişoara nu le-au mai permis organizatorilor să-şi amplaseze cortul în centrul oraşului. Motivul? Primarului nu i-a plăcut cortul. „Nu am putut fi de acord cu amplasarea în Piaţa Victoriei a unui cort imens şi urât”, spune Robu.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici