Amatorii de distracție din Timișoara sunt invitați la „circ”! Nu este vorba despre vreun eveniment cu dresori de lei sau clovni, ci de o petrecere inspirată din lumea circului. Pentru public au fost pregătite numeroase surprize, iar atmosfera va fi întreținută de unii dintre cei mai talentați DJ.
Timișorenii vor avea parte de un sfârșit de săptămână plin de concerte și petreceri. Distracția începe de joi, cu un concert inedit la Penitenciarul Popa Șapcă, susținut de Pro Musica. Vineri, amatorii de muzică electronică sunt așteptați în Bipolar House, pentru o seară de neuitat. Sâmbătă, în centrul atenției se va afla celebrul Waldeck, care va susține un eveniment de proporții la Pasmatex. Duminică, de la ora 14, timișorenii sunt invitați la No Name pentru o după-amiază de relaxare.
Sebastien, unul dintre artiștii care deja au reușit să-i impresioneze pe timișoreni cu mix-urile lor, se reîntoarce la Timișoara. DJ-ul pregătește un eveniment de proporții pentru amatorii de deep house, iar petrecăreții vor putea să danseze pe unele dintre cele mai tari piese ale momentului.
Fie că e vorba de cluburi, petreceri în aer liber sau concerte, timișorenii vor avea unde să se distreze în weekend-ul de 1 Mai. Petrecerea începe de joi, La Căpițe, unde timișorenii se vor putea bucura de un concert Blazzaj. De 1 Mai, distracția se mută la baza sportivă Heaven, acolo unde NighTLonG a pus la cale o super petrecere în aer liber. Tot vineri, amatorii de folk și pop-rock sunt invitați la concertul Pragu’ de Sus. Sâmbătă, petrecerea continuă cu încă un eveniment de neratat, respectiv concertul Holograf care va avea loc în Piața Victoriei.
La Văliug distracția de 1 Mai durează trei zile! Amatorii de petreceri sunt așteptați aici pentru a se bucura de vremea bună, dar și de numeroasele surprize care au fost pregătite special pentru ei. Desigur, accentul se pune pe muzică!
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
6
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5
Ştiri din Timiș
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.