Cea de-a treia ediţie a JEMF – Jimbolia Electronic Music Festival – care s-a desfăşurat pentru prima oară în Timişoara, a adus în faţa amatorilor de petreceri două nopţi colorate cu seturile unor DJ autohtoni şi nu numai.
Sâmbătă noaptea, amatorii de muzici electronice s-au adunat cu mic cu mare pe terasa Eve City Lounge, aflată în incinta noului City Business Centre 700, pentru o petrecere marca Nightclubber, în cadrul căreia au mixat Cristi Cons şi Vlad Caia.
Vița de vie, Țapinarii, Grimus, Lună Amară, Paraziții, Omul cu Șobolani și Zdob și Zdub sunt doar câteva dintre trupele care urcă pe scenă la Route68 Summerfest, eveniment ce a colorat zilele acestea Gurasada Park. La aproximativ 30 de kilometri de Deva are loc până duminică cel mai mare festival de muzică open-air din vestul României.
Solista timişoreană Kamelia a lansat cel mai nou single - I don’t care, melodia fiind produsă de fratele artistei, George Hora, la Studio 66, muzica şi versurile aparţinând celor doi muzicieni.
În acest sfârşit de săptămână avem parte de câteva concerte şi seturi susţinute de DJ.Printre manifestările din weekend se numără două concerte cu Teo şi Amalia, party cu cei de la Nightclubber, Daydreaming cu AfterNightEvents şi JEMF la păduricea de la kilometrul şase, spre ieşirea către Arad.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.