Consiliul Local Timişoara va decide prin vot, în plenul de marţi, cu privire la modificarea Regulamentului TelPark. Primăria vrea să prelungească perioada de taxare şi să impună o limită de staţionare pe anumite străzi din zona centrală şi în zona pieţelor, însă proiectul de hotărâre propus ar putea suferi modificări majore, spun aleşii.
Modificarea Regulamentului de parcare în sistem TelPark, la a treia strigare! Primăria Timişoara anunţă din nou că vrea modificarea regulamentului de parcare. Propune ca şoferii să fie taxaţi până la ora 19, să plătească parcarea chiar şi în zi de sâmbătă şi să nu mai aibă voie să staţioneze decât două ore pe anumite străzi din zona centrală şi o oră în apropierea pieţelor.
Poliţia Comunitară va intensifica verificările pentru sancţionarea şoferilor care îşi parchează maşinile pe trotuare, piste pentru biciclişti şi locuri rezervate persoanelor cu handicap, în special în zona centrală a Timişoarei, în perioada următoare.
Parcatul reprezintă o problemă, mai ales în zona centrală din oraşul Timişoara, o ştim cu toţii. Există însă mai multe categorii de şoferi: unii care respectă hotărârile de consiliu local, chiar dacă nu le convine şi asta înseamnă să caute un loc de parcare mai bine de jumătate de oră, şi alţii cu mult tupeu, care îşi parchează maşinile oriunde şi blochează trotuarele, fără să le pese de pietoni.

Ştiri din Timiș

CCIA Timiș dă startul unei noi serii de cursuri gratuite în domeniul prelucrării datelor
CCIA Timiș lansează cea de-a doua grupă a cursului gratuit „Operator introducere, validare și prelucrare date”, organizat prin proiectul european FlexCop. Cursul începe în septembrie 2026 și include pregătire în gestionarea datelor, Excel, Power BI și inteligență artificială. Participarea este gratuită pentru angajații eligibili din Regiunea Vest.

Economic

Salariul minim crește de la 1 iulie. Câți bani vei primi în plus
Începând cu 1 iulie 2026, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată va crește de la 4.050 de lei la 4.325 de lei, potrivit unei hotărâri adoptate de Guvern în luna martie. Măsura vizează în special angajații remunerați la nivelul salariului minim și aduce o majorare de 275 de lei brut pe lună.

Capitală Culturală

Dunărea, privită prin ochii artiștilor contemporani. Expoziția „Danube Revisited” se deschide la Muzeul Apei din Timișoara
Muzeul Apei din Timișoara găzduiește, sâmbătă, 27 iunie, de la ora 12:00, vernisajul expoziției colective „Danube Revisited”, un eveniment dedicat artei contemporane și reflecției asupra unuia dintre cele mai importante simboluri europene – fluviul Dunărea.

România

Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele
Temperaturile ridicate favorizează alterarea rapidă a alimentelor, iar riscul de toxiinfecții alimentare crește semnificativ în această perioadă. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) le recomandă românilor să fie atenți atât la locul din care cumpără produsele, cât și la modul în care le transportă, le păstrează și le prepară.

Ştiri din Timiș

Timișul intră sub Cod Portocaliu de caniculă
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.

Turism

FOTO. Cascada Șușara, comoara ascunsă a Banatului
Pentru cei care își doresc o escapadă în natură fără eforturi mari, Cheile Șușarei și Cascada Șușara din județul Caraș-Severin reprezintă una dintre cele mai accesibile și spectaculoase destinații din vestul țării.

Ştiri sportive

CM2026 – ZIUA 14: Brazilia și Elveția își câștigă grupele. Africa de Sud, surpriza din grupa A
Surprize și confirmări în ultima etapă a grupelor de la Cupa Mondială 2026. Africa de Sud s-a calificat în premieră în fazele eliminatorii, Brazilia și Mexicul au câștigat grupele, iar Bosnia este aproape de șaisprezecimi.

Sănătate

Cum au schimbat digitalizarea și sistemele AI activitatea Spitalului Județean Timișoara. Pacienții petrec mai puțin timp la Terapie Intensivă
Inteligența artificială și digitalizarea au fost temele principale ale unui simpozion organizat miercuri, 24 iunie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara. Printre punctele discuției s-au regăsit schimbările deja implementate în secția de ATI și în blocul operator, unde medicii s-au arătat mulțumiți de rezultatele obținute până acum. 1

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici