De săptămâna viitoare, din data de 15 martie, intră în vigoare noul sistem de parcare TimPark la Timişoara. Aşa cum am anunţat deja, marea noutate pe care o aduce acest sistem este desfiinţarea tichetelor de parcare, pe care primarul Nicolae Robu le consideră „depăşite”. Şoferii vor putea plăti staţionarea exclusiv prin telefonul mobil sau vor putea parca în baza unui abonament. Robu a postat pe Facebook „instrucţiunile de utilizare” pentru noul TimPark.
Odată cu introducerea noului sistem de parcare TimPark de pe străzile Timişoarei trebuie să dispară... vechiul TelPark. Reprezentanţii municipalităţii spun că nu se înlocuiesc decât indicatoarele deteriorate, urmând ca pe celelalte să fie aplicate folii, autocolante cu noul TimPark. Primarul Nicolae Robu nu a putut spune la ce costuri se va ridica întreaga operaţiune. Cheltuielile vor fi suportate de ADP.
Reprezentanţii ADP anunţă că au fost deja puse în vânzare noile abonamente de parcare a autovehiculelor în sistemul TimPark. Oficialii Primăriei Timişoara afirmau că noul sistem va intra în vigoare începând din 15 martie 2013. Vedeţi în continuare ce tarife au aceste abonamente!
Consilierii locali PDL critică noul sistem de parcare din Timişoara, care va intra în vigoare săptămâna viitoare. În opinia democrat-liberalilor, cu excepţia unor articole, TimPark se diferenţiază foarte puţin de vechiul sistem TelPark, atât de criticat în perioada campaniei electorale de actuala conducere a Primăriei Timişoara.
Conducerea PNŢCD Timiş consideră că  noul sistem de parcare instituit, marţi, în Timişoara, este de fapt o variantă mai proastă a vechiului sistem TelPark. Ţărăniştii au explicat că noul TimPark aduce, pe lângă preţuri mai mari pentru ora de parcare în zona centrală şi incertitudinea destinaţiei banilor încasaţi din această taxă.

Ştiri din Timiș

FOTO. „Mai mult verde și noi aventuri”. Lucrări pentru modernizarea a două locuri de joacă din Timișoara
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.

Ştiri din Timiș

Ziua Drapelului României, sărbătorită la Timișoara prin ceremonii militare și religioase
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.

România

VIDEO. Sorin Grindeanu: „PSD își asumă guvernarea, chiar și funcția de premier"
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.

Sănătate

Greva japoneză continuă în Timiș. Asistente de la Spitalul CFR Timișoara s-au alăturat protestului
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.

Ştiri din Timiș

Primăria se consultă cu bicicliștii pentru trasee alternative prin centru. „Principalele probleme le creează curierii”
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.

România

România, singura țară membră UE unde motorina s-a scumpit în ultima lună
În mai 2026, prețurile combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal au fost cu 20,7% mai mari în UE față de mai 2025. În România sunt raportate doar creșteri. 1

Eveniment

VIDEO. „Piedone de Timiș”, dus la audieri după controalele virale din magazine
Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine.

Capitală Culturală

„Misiunea a fost îndeplinită”. Lucian Vărșăndan părăsește conducerea Teatrului German după 15 ani
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici