Primarul Nicolae Robu a dat explicaţii, vineri, legate de inadvertenţele din proiectul de deschidere a circulaţiei în Piaţa Unirii. El a explicat că numărul de locuri de parcare e mai mic decât transmisese iniţial, iar prin faţa Palatului Baroc se circulă doar pe un singur sens, nu două, deoarece nu a existat vreun proiect privind deschiderea circulaţiei în piaţă. „S-a acţionat direct la faţa locului!”, spune primarul. Directorul Direcţiei de Cultură şi Patrimoniu Timiş susţine, însă, că a existat un proiect, iar diminuarea numărului locurilor de parcare s-a făcut la cererea instituţiei pe care o conduce.
Bizonii din traficul timișorean continuă să fie surprinși de cititorii www.tion.ro. Pozele primite pe adresa redacției continuă să demonstreze indiferența șoferilor indisciplinați în trafic care parchează neregulamentar prin Timișoara.
Bizonii din traficul timișorean continuă să fie surprinși de cititorii www.tion.ro. Pozele primite pe adresa redacției continuă să demonstreze indiferența șoferilor indisciplinați în trafic, care parchează neregulamentar prin Timișoara.
Un grup de tineri fără adăpost a ajuns să facă legea în centrul oraşului, pe strada Proclamaţia de la Timişoara şi în zona Pieţei Unirii, ne sesizează cititorii www.tion.ro. Deşi în Timişoara comercializarea aurolacului este interzisă, toţi membrii grupului au permanent pungi de aurolac în mână şi se ocupă cu „parcatul maşinilor” în zona magazinului Bega. Poliţia Locală susţine că nu îi poate amenda, deşi există o Hotărâre de Consiliu Local ce interzice atât comercializarea aurolacului în municipiu, cât şi consumul.
Hummerul unui clan de romi, parcat sfidator pe trotuarul din fata Serviciului de Evidenta Populatiei
Sfidare maximă pentru timișoreni, din partea membrilor unui clan de romi din oraș. Aceștia și-au parcat Hummerul pe trotuar, chiar în fața intrării în sediul Serviciului de Evidența Populației de lângă Poșta Mare. Totul în condițiile în care instituția a pus la dispoziția cetățenilor o parcare amplasată în spatele clădirii.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
6
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5
Ştiri din Timiș
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.