Râurile din Timiş ating cota de alarmare. Prefectura Timiş a primit o avertizare hidrologică privind fenomene hidrologice periculoase, valabilă până la 24 iunie 2009 ora 10.
Vin din nou ploile. Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis duminică o atenţionare cod galben de ploi, intensificări ale vântului şi descărcări electrice care vizează Banatul, Oltenia, Crişana, Muntenia şi zonele de munte.
Căldura a început deja să facă victime
la Timişoara. Medicii de la Serviciul de
Ambulanţă au intervenit marţi în
şase cazuri de leşin din cauza temperaturilor
ridicate, cei mai vulnerabili în acest sens fiind
bătrânii.
Cod galben de precipitaţii în mai multe judeţe din Banat, Oltenia, Muntenia, Transilvania şi Moldova
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a transmis, luni, o atenţionare de cod galben de marţi, ora 15:00, până miercuri, ora 9:00, pentru mai multe judeţe din Banat, Oltenia, Muntenia, Transilvania şi Moldova, unde se anticipează ploi însemnate cantitativ.
Deşi deocamdată nu putem vorbi de inundaţii
în judeţul Timiş, pericolul apariţiei
acestora este prezent, am aflat luni dimineaţă la
sediul prefecturii. În zona de câmpie şi
deal, în judeţul Timiş s-au
înregistrat precipitaţii de 10-15 litri, au
declarat specialiştii la şedinţa Comitetului
pentru Situaţii de Urgenţă.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
1
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
6