Un hoț a fost ridicat de jandarmii de la gruparea mobilă. Adolescentul riscă acum să ajungă după gratii, fiind prins după ce încercat să fure dintr-un supermarket din Timișoara bunuri în valoare de peste 300 de lei.
Doi bărbați din Timiș și-au petrecut Crăciunul în arestul poliției, fiind prinși după ce au spart o locuință din care au furat bunuri în valoare de aproape 2000 de euro. Bunurile au fost recuperate, iar instanța a decis cercetarea acestora în stare de libertate.
Trei agenți ai unei firme de pază au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de miercuri să fie prezentați instanței cu propunere de arestare preventivă. Cei trei suspecți, împreună cu administratorul firmei de pază, sunt suspectați că au furat panouri fotovoltaice în valoare de 130.000 de lei.
Tot mai mulți hoți sunt depistați de polițiști, în județul Timiș. Doar în noaptea de luni spre marți, la diferență de doar câteva ore, oamenii legii au întocmit patru dosare penale, în două cazuri de furt calificat.
Instanța a hotărât cercetarea în stare de libertate a unui tânăr, prins în flagrant de polițiști în timp ce fura, împreună cu un alt tânăr, combustibil dintr-un autotren parcat pe DN 6. Până la sosirea polițiștilor, cei doi au scos din autotren peste 200 de litri de combustibil.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.