O alternativă la centralele pe gaz o reprezintă contorizarea individuală, cu distribuţie pe orizontală, pentru abonaţii racordaţi la sistemul centralizat de încălzire în Timişoara, spun reprezentanţii Colterm. Aceştia susţin că acest sistem, împreună cu reabilitarea termică a blocurilor, ar putea duce la o scădere semnificativă a facturilor. Pe viitor se ia în calcul realizarea lucrărilor la pachet pe proiectele pe fonduri europene.
La Primăria Timişoara a fost semnat, luni, contractul de finanţare pentru un nou proiect pe bani europeni, de peste 1,5 milioane de euro, pentru reabilitarea, modernizarea şi echiparea Liceului „Nikolaus Lenau”. În paralel ar trebui să continue şi reparaţiile începute anul trecut la acoperiş şi faţade din alte surse de finanţare, dar aceste lucrări sunt tot la stadiul de... licitaţie, după ce au fost abandonate.
Timişoara a rămas prin Master Planul promovat de Ministerul Transporturilor fără o autostradă, mai precis cea care trebuia să lege oraşul de Belgrad. Dacă autorităţile locale bănăţene nu fac mari eforturi pentru ca această autostradă să devină realitate, cele din Banatul sârbesc nu au stat prea mult pe gânduri şi s-au apucat de treabă.
Un număr de 2.271 de elevi din opt şcoli din județul Timiş vor avea condiţii mai bune pentru a învăţa, de anul viitor. Agenţia de Dezvoltare Regională (ADR) Vest a semnat, joi, la Consiliul Judeţean Timiş, primele contracte de finanţare, în cadrul celui de-al doilea apel de proiecte, cu finanţare europeană prin Programul Operaţional Regional (POR), pentru reabilitarea mai multor şcoli din judeţul Timiş. Valoarea totală alocată proiectului este de peste 4.330.000 de lei.
România și Serbia au transmis în mod oficial Programul IPA de Cooperare Transfrontalieră România-Republica Serbia 2014-2020 către Comisia Europeană. Valoarea totală a sumelor disponibile în acest program este de 88 de milioane de euro, din care 74 de milioane, finanţare nerambursabilă.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
6
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5
Ştiri din Timiș
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.