Mereu cu un picior în groapă, societatea de termoficare a orașului cheltuie bani frumoși cu deplasările și specializările. Anul trecut s-au dat aproape 90.000 de euro pe plimbările în interes de serviciu ale celor de la Colterm, în vreme ce peste 50.000 de euro s-au alocat pentru formarea profesională. Sunt necesare, spune șeful companiei salvată an de an de primărie și de timișoreni.
Deputatul Alin Popoviciu (PDL) îl atacă din nou pe primarul Nicolae Robu în legătură cu deplasările acestuia. Democrat-liberalul susţine că primarul e „unul din primii trei trombonişti ai lumii" după ce a primit un răspuns oficial de la Primăria Timişoara în care se arată că Nicolae Robu a fost plecat din bani publici, de la începutul mandatului şi până acum, doar la Barcelona, Karlsruhe şi în Coreea de Sud, unde ar fi cheltuit, în total, 1551 de euro. Pentru deplasarea în Coreea de Sud, primarul ar fi primit doar 273 de euro din bugetul municipalităţii...
Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, îi cere deputatului PDL de Timiș Alin Popoviciu să doneze 65.449 de euro. Reacția lui Robu vine după ce democrat-liberalul l-a acuzat pe primar că a lipsit 56 de zile din Primăria Timişoara pe parcursul primului an de mandat, perioadă în care a fost prin Coreea, Franţa, Germania, Spania sau pe alte meleaguri, iar deplasările ar fi costat peste 60.000 de euro.
Scris de A. Strugariu - Scandalul iscat la Timișoara după ce parlamentarul PDL Alin Popoviciu i-a făcut bilanțul deplasărilor primarului Nicolae Robu și susține că ar fi fost plecat peste 50 de zile și ar fi cheltuit peste 60.000 de euro în primul an de mandat, continuă. Robu anunță că va pune lucrurile la punct marți și îl acuză pe Popoviciu de calomnie.
Ştiri din Timiș
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.
Ştiri din Timiș
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.
România
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.
Sănătate
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.
Ştiri din Timiș
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.
Eveniment
Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine UPDATE. Tiktokerul, reținut pentru 24 de ore
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.