Gunoiul Timişului a stârnit aprinse discuţii în Consiliul Judeţean Timiş. Mai precis aprobarea contractului cu operatorul care va transporta deşeurile de la unele staţii de transfer şi va gestiona gunoiul de acolo. Firma care a câştigat licitaţia pentru următorii 12 ani este deţinută de un deputat PSD din Constanţa.
Fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Timiş, Marian Vasile, îl acuză pe preşedintele Titu Bojin că, din cauza sa, au fost pierdute în ultimele luni şi proiectele ce vizau construirea unui Centru multifuncţional pentru susţinerea afacerilor, precum şi a unui Parc tehnologic pentru energii alternative. De cealaltă parte, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, susţine că Marian Vasile a uitat că au luat împreună decizia de a amâna aceste proiecte, iar finanţarea pentru centrul multifuncţional a fost redirecţionată către reabilitarea ambulatoriului şi a Unităţii de Primire Urgenţe a Spitalului Judeţean.
Născută greu, ACS Poli trăieşte în acest intersezon la fel de greu. Disputele pe tema echipei între şefii judeţului şi cel al Timişoarei influenţează situaţia la echipă, una deloc stabilă. Titu Bojin, şeful Consiliului Județean Timiş, tinde mai mult spre o schimbare din rădăcini a conducerii echipei, în timp ce primarul Nicolae Robu pare a dori să continue cu Dan Alexa şi Ioan Timofte.
Consilierii județeni PNL şi PDL au ales, din nou, să părăsească sala unde se desfăşura şedinţa Consiliului Judeţean Timiş. Au făcut acest lucru la ultimul punct, acolo unde s-a supus votului menţinerea sau nu a deciziei de revocare din funcţie a vicepreşedintelui CJ Timiş Marian Vasile (PNL).
În Consiliul Judeţean Timiş s-a discutat pe marginea unui proiect pentru aprobarea închirierii unor spaţii din Spitalul Judeţean Timişoara – unitate spitalicească aflată în patrimoniul CJ Timiş. S-a propus ca banii din chirii să rămână la Spitalul Judeţean, nu să vină spre consiliul judeţean, proprietarul clădirii, care să îi trimită apoi spre spital.
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.
Eveniment
Un bărbat din Bihor a fost rănit marți după ce a căzut de pe o trotinetă electrică. El a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare. A fost solicitat inclusiv un elicopter SMURD.
Eveniment
Un șofer rănit și trei mașini parcate avariate în urma unei depășiri pe o stradă din Sânnicolau Mare
Un bărbat a fost rănit și transportat la spital în urma unui accident rutier produs azi de dimineață pe DN6, în orașul Sânnicolau Mare, după ce două autoturisme au intrat în coliziune în timpul unei depășiri, iar una dintre ele a ajuns să lovească mai multe vehicule parcate.
România
Europa continuă să fie afectată marți de un val de căldură sever, cu temperaturi prognozate să ajungă până la 37°C în Franța și valori de până la 40°C în mai multe regiuni din Regatul Unit și vestul continentului. Meteorologii avertizează că episoadele de acest tip devin tot mai frecvente și mai intense, pe fondul schimbărilor climatice.
Ştiri sportive
Ziua a 12-a a Cupei Mondiale 2026 a rămas în istorie prin performanța lui Lionel Messi, care a devenit cel mai bun marcator din istoria turneelor finale, ajungând la 18 goluri după dubla reușită în victoria Argentinei cu Austria. Tot luni, Franța și Norvegia și-au asigurat calificarea în șaisprezecimi.
Sănătate
Secția de Neonatologie a noii Maternități Odobescu, din cadrul Spitalului Municipal Timișoara, asigură îngrijirea nou-născuților prematuri și a copiilor care necesită asistență medicală complexă imediat după naștere. Unitatea are competență de nivel III, ceea ce îi permite să gestioneze inclusiv cazuri de prematuritate extremă, cu bebeluși născuți la numai 24 de săptămâni de sarcină.