În acest sfârșit de săptămână, Filarmonica Banatul își invită publicul „în universul miraculos al muzicii din America Latină”. Eveniment cu totul aparte în agenda muzicală a Timișoarei, concertul din sala Capitol va fi dirijat de argentinianul Ramiro Arista și îi va avea soliști pe reputata violoncelistă Alexandra Guțu și pe tenorul Remus Alăzăroae, solist al Operei timișorene.
După ce la sfârșitul anului 2014 și-au lansat online primul EP, timișorenii de la The Case se vor întoarce în fața amatorilor de rock din orașul de pe Bega cu o prestație live de neratat.
Amatorii de rock sunt așteptați să ia parte la încă un concert de proporții. De data aceasta timișorenii se vor afla în compania lui Ovidiu Ioncu „Kempes”, care le-a pregătit fanilor și un nou album.
Iubitorii de muzică sunt așteptați la un concert inedit în compania lui Wolfgang Glemser. Este vorba despre o serată de pian, iar din repertoriu nu vor lipsi compoziții spectaculoase, care vor impresiona cu siguranță publicul.
Timișorenii care nu se dau în vânt după sărbătoarea de Valentine’s Day sunt așteptați la un concert care-i va scuti de dulcegării. Pe scenă vor ajunge băieții de la Țapinarii, care se pregătesc să se întoarcă în orașul de pe Bega cu un show „anti Valentine’s Day”.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.