Locuitorii de pe mai multe străzi din zonele Tipografilor - Take Ionescu și Kogălniceanu – Telegrafului – Modern din Timișoara vor rămâne săptămâna viitoare, luni, fără apă caldă la robinete, anunță reprezentanții companiei locale de termoficare Colterm.
Nu facturile prea mari la încălzire, nu preţul gigacaloriei, ci faptul că apa caldă vine după lungi aşteptări în faţa robinetului şi se plăteşte apă rece pe post de apă caldă – aceasta a fost principala cauză a debranşărilor de la Colterm în ultimii ani, susţine noul director interimar al companiei de termoficare din Timişoara, Cristian Mircea. Şeful societăţii dă asigurări că există soluţii pentru rezolvarea problemei şi că de ele vor beneficia, treptat, timişorenii care locuiesc în imobile unde nu s-a debranşat nimeni până acum.
Timişorenii racordaţi la sistemul centralizat de încălzire, care locuiesc pe străzile Holdelor, Ion Ionescu de la Brad, Irlanda şi Pomiculturii, vor rămâne fără apă caldă la finele acestei săptămâni, din cauza unor lucrări efectuate de Colterm.
Timişorenii racordaţi la sistemul centralizat de încălzire care locuiesc în zona de nord şi centrală a oraşului, precum şi cei din Complexul Studenţesc, vor rămâne fără apă caldă timp de o zi din cauza unor lucrări efectuate de Colterm.
Timişul se află pe una dintre primele poziţii în topul judeţelor cu cele mai multe debranşări de la sistemul centralizat de încălzire din ultimii trei ani. Orașele cu cele mai multe debranșări de la sistemul centralizat de încălzire sunt Iași și Galați, arată un studiu întocmit de una dintre companiile care comercializează centrale termice în România.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.