Locuitorii de pe mai multe străzi din Timișoara vor rămâne, miercuri, fără apă caldă la robinete, din cauza unor lucrări programate de Aquatim sau Colterm. Vor fi afectați consumatorii de pe bulevardul Liviu Rebreanu, străzile Cluj, 1 Decembrie, Victor Babeș și alte artere. Întreruperi în furnizarea apei sunt anunțate și la Universitatea de Vest şi la Politehnica.
Timişorenii care locuiesc în jumătatea de nord a municipiului şi sunt racordaţi la sistemul centralizat de furnizare a energiei termice vor rămâne fără apă caldă, timp de cinci zile, au anunţat reprezentanţii Colterm.
Compania de termoficare Colterm anunţă noi întreruperi în furnizarea apei calde în Timișoara. Problemele sunt anunţate pentru ziua de vineri, între orele 8 şi 18. Situaţia a apărut din cauza necesităţii remedierii unor defecţiuni tehnice la reţeaua termică.
Compania locală de termoficare a anunţat la începutul acestei săptămâni că este nevoită să întrerupă furnizarea apei calde în mai multe locaţii din Timişoara. Situaţia a apărut ca urmare a necesităţii efectuării reviziei tehnice periodice la reţeaua de alimentare cu agent termic. Iată că revizia a fost deja finalizată în mai multe puncte termice.
Locuitorii zonelor Republicii, General Dragalina şi Titulescu vor avea luni, 25 august, probleme la furnizarea apei calde, dar şi a la presiunea pentru apa rece furnizată cu ajutorul hidrofoarelor. Problemele apar din cauza unor lucrări la reţeaua de electricitate.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.