În fiecare an, în data de 22 septembrie, majoritatea oraşelor din statele membre ale Uniunii Europene sărbătoresc „Ziua fără maşini”, eveniment ce încheie „Săptămâna Mobilităţii Europene”. Miercuri va fi închisă circulaţia auto pe bulevardul Vasile Pârvan şi strada Traian Lalescu pentru biciclete şi desene pe asfalt.
Doi tineri au fost surprinşi de poliţişti în timp ce încercau să fure mai multe biciclete care erau lăsate în locul special amenajat pentru aceste vehicule la Universitatea de Vest din Timişoara. Oamenii legii au stat la pândă în zonă, în civil, şi i-au prins în flagrant pe cei doi hoţi.
Sute de biciclişti, fie ei tineri sau persoane de vârsta a treia şi copii însoţiţi de bunici sau părinţi, au ieşit duminică la plimbare pe străzile din Timişoara. Ei au pedalat inclusiv prin centru, prin Piaţa Victoriei, cerând ca Timişoara să devină un oraş liber pentru biciclete.
Duminică va fi numărătoarea de toamnă a bicicliştilor la Timişoara, la doi ani de „Verde pentru biciclete”. Toată lumea este invitată la pedalat. Se va pedala inclusiv prin centru, prin Piaţa Victoriei, intenţia organizatorilor fiind aceea de a transforma Timişoara într-un oraş liber pentru biciclete.
Două străzi din Timişoara au fost închise miercuri pentru maşini şi deschise pentru biciclete! Zeci de elevi s-au întrecut la un concurs de biciclete pe bulevardul Vasile Pârvan, de „Ziua fără maşini”. Accesul autoturismelor a fost strict interzis. Până şi directorul Direcţiei Tehnice din Primăria Timişoara, Culiţă Chiş, a renunţat pentru o zi la SUV-ul său şi a încălecat o bicicletă.
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.
Unele dintre cele mai prețioase simboluri ale istoriei cehe vor putea fi admirate din nou de public. Castelul din Praga va găzdui în luna septembrie o expoziție dedicată bijuteriilor coroanei Boemiei, accesibilă gratuit vizitatorilor.
VIDEO. Premierul britanic Keir Starmer demisionează. Va renunța și la conducerea Partidului Laburist
Premierul britanic Keir Starmer și-a anunțat luni demisia din funcția de prim-ministru și de lider al Partidului Laburist, după presiuni tot mai mari din interiorul formațiunii. Marea Britanie se pregătește astfel pentru un nou schimb de conducere.
Elevii care au terminat clasa a VIII-a au susținut luni, 22 iunie, proba la Limba și literatura română de la Evaluarea Națională 2026.
Perioada în care se eliberează gratuit cărți de identitate electronice a fost prelungită cu două luni, până la sfârșitul lunii august.
Odată cu începutul sezonului estival și creșterea numărului de călătorii în țară și în străinătate, tot mai mulți proprietari aleg să își petreacă vacanțele alături de animalele de companie. Medicii veterinari avertizează însă că lipsa unei pregătiri adecvate poate expune patrupedele unor riscuri serioase, inclusiv unor afecțiuni rare și potențial letale.
Anul școlar 2026-2027 va începe cu mobilier nou în 14 grădinițe din Timișoara, printr-o investiție finanțată din PNRR. Primăria a semnat contractul de peste 2,6 milioane de lei pentru dotări care includ mese, scaune, paturi, dulapuri și biblioteci.