BCM Elba a pierdut pe final meciul de la Braşov, 75-77
Încă o partidă nerecomandată
cardiacilor. CSU Cuadripol Municipal Braşov şi
BCM Elba Timişoara au oferit un meci disputat şi
echilibrat, decis în ultimele minute.
Bănăţenii au condus aproape trei sferturi de
meci, dar în cele din urmă au pierdut.
ARAD - Au scăpat de „complexul Cluj”. Nici
nu se putea altfel, câtă vreme, gruparea de pe
Someş stă în doar trei jucătoare, cum
cu fair-play a recunoscut antrenorul Dan Moraru. Miza, un
loc în „careul de aşi”, şi-a
pus amprenta pe evoluţia campioanelor en-titre
în debutul partidei, la sfârşitul primului
„sfert” consemnând egalitate, 14-14.
Conducerile cluburilor de baschet BCM Elba şi Hemofarm
Vârşeţ (Serbia) au semnat, joi, la
Timişoara, un protocol de colaborare, care se
întinde, în primă fază, pe o
durată de cinci ani.
ARAD - Printre jucătoarele care s-au remarcat la prima
ediţie a Cupei „Sportsin” la baschet
feminin s-a numărat Denisa Manea (Gen. 11).
„Nu e niciunde ca la Timişoara” tinde
să devină un slogan şi pentru Sala
Constantin Jude. Chiar dacă bănăţenii
au întâlnit un adversar mai slab cotat, sala a
fost aproape plină, iar atmosfera de vis.
Mărturie stă şi faptul că la zece
minute de la încheierea partidei, jucătorii
timişoreni sărbătoreau succesul în
tribune, cu suporterii. 
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.