Banii de la Ministerul Sănătăţii pentru noul corp al Spitalul de Copii din Timişoara au fost trimişi spre urbea de pe Bega, dar nu au ajuns în conturile primăriei. Cel puțin asta spune primarul Timişoarei, Nicolae Robu. Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, aflat joi la Timişoara, a spus, totuși, că au ajuns.
Guvernul a realocat sumele neutilizate în programul Prima Casă pentru achiziționarea locuințelor ANL din 2014, astfel încât vor putea fi folosite în programul cu același nume pentru achiziționarea oricărui timp de locuință. Fondurile disponibile pentru acest program sunt de 710 milioane de lei.
Firma Saturnus a fost acuzată de mai mulţi timişeni că ar fi dat ţepe de mii de lei. Societatea, venită din Cluj, un fel de Caritas, a reuşit să le promită şi timişenilor marea cu sarea, sub forma unor împrumuturi oferite în condiţii avantajoase, iar oamenii s-au trezit cu banii daţi şi fără... „finanţări”. Acum, firma pare să fi dispărut din Timişoara, reprezentanţii ei fiind de negăsit. Au rămas sesizările, de care acum se ocupă poliţia.
Epopeea legată de alocarea banilor de la Guvern pentru construirea noului corp al Spitalului de Copii „Louis Ţurcanu” din Timişoara continuă. Primarul Nicolae Robu spune că a fost înştiinţat de reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Timiş că cei 5 milioane de lei au fost repartizaţi, dar edilul susţine că n-au ajuns încă efectiv în conturile instituţiei. Oricum Robu cere şi mai mulţi bani pentru acest obiectiv.
Primarul Nicolae Robu a repetat, joi, apelul său bilunar către Guvernul României să aloce bani pentru proiectele majore ale Timişoarei. El a explicat că toate proiectele la care face referire, cum ar fi centura, racordul la autostradă sau reabilitarea Gării de Nord, cad în obligaţia Guvernului, nu a Primăriei Timişoara.
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5