În timp ce primarul Nicolae Robu nu s-a convins că fondurile rezervate de Guvern pentru construcţia Corpului B al Spitalului de Copii din Timişoara vor fi şi alocate acestui proiect, liderul Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, anunţă că, pe lângă cele 5 milioane de lei ce se regăsesc în bugetul Ministerului Sănătăţii, Guvernul a mai alocat încă 2,25 de milioane de lei pentru dotarea spitalului cu aparatură.
Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, susţine că a profitat de faptul că este campanie electorală pentru a solicita Guvernului alocarea de fonduri suplimentare pentru judeţ. El afirmă că lobby-ul pentru proiectele judeţului poate fi făcut doar la uşa miniştrilor, nu prin strângerea de semnături de susţinere şi de aceea s-a aflat de mai multe ori la Bucureşti. „Nu poţi seara să te culci înjurând, chiar cântând la chitară, miniştrii şi premierul şi dimineaţa să te scoli şi să te aştepţi ca la poartă să fie parcat trailerul cu proiectele aprobate de Guvern”, a explicat Bojin, cu referire la primarul Nicolae Robu.
Circ în toată regula în noaptea de miercuri spre joi, în Calea Torontalului din Timișoara. Jandarmii au intervenit pentru a-l scoate din mâinile iubitei pe un om al străzii care a făcut greșeala să se întoarcă ”acasă” cu prea puțini bani din cerșit.
Primarul Timişoarei Nicolae Robu face destul de des (de două ori pe lună) rapoarte pe Facebook cu sumele de bani pe care le dă guvernul către Timişoara pentru proiectele de o importanţă majoră. Invariabil, de fiecare dată, la total scrie zero. Prefectul de Timiş, Eugen Dogariu, spune că lucrurile nu stau chiar așa.
Consiliul Judeţean Timiş alocă, din nou, bani pentru culte. Pentru cultul ortodox român s-au alocat 500.000 lei. Suma totală alocată, de această dată, este de 600.000 de lei, 100.000 de lei fiind împărţiţi între celelalte culte.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
6
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5
Ştiri din Timiș
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.