ARAD - Potrivit unui comunicat remis de Primăria Arad, instituţia „a lansat o campanie pentru denumirea unor obiective importante din oraş. Este vorba despre Podul rutier din Micălaca, Viaductul din Grădişte şi Viaductul din Micălaca.
ARAD - Deputatul Lia Ardelean și-a prezentat în
cursul zilei de ieri bilanțul activității
desfășurate în Parlamentul României.
ARAD - Asociaţia Millennum Center a realizat un
director web conţinând alternativele de
petrecere a timpului liber.
ARAD - Raportul întocmit de
Observatorul Judeţean pentru Protecţia
Drepturilor Copilului, cu privire la situaţia copiilor
din judeţul nostru a fost criticat de UNICEF.
ARAD - O delegaţie a Ambasadei Marii Britanii la
Bucureşti însoţită de doi
reprezentanţi ai unei companii britanice
specializată în investiţii şi operare
în industria de apă, au vizitat
Consiliul Judeţean Arad.
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.
UPDATE.Bărbatul a fost dus în arest pentru 24 de ore. Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine.
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.