Locuitorii de pe Bulevardul Mihai Viteazu, Splaiul Tudor Vladimirescu şi alte câteva străzi din zona Elisabetin din Timişoara vor rămâne marţi fără apă caldă la robinete şi fără căldură în case, timp de mai multe ore, din cauza unor lucrări programate de Colterm.
Probleme cu furnizarea apei, joi, pe străzile Câmpului şi Frederic Chopin din Timişoara. Locuitorii de pe cele două străzi vor rămâne parţial fără apă la robinete, întreruperea fiind necesară pentru realizarea unor lucrări în cadrul proiectului primăriei de reabilitare a malurilor canalului Bega, anunţă Aquatim.
Locuitorii de pe câteva străzi din zonele Calea Aradului Est şi Ciarda Roşie din Timişoara vor rămâne, luni, fără apă la robinete, din cauza unor lucrări programate de Aquatim. Se va lucra la conectarea unor noi conducte la rețeaua de alimentare. De întreruperi vor fi afectate şi marile centre comerciale din zona Calea Aradului.
Locuitorii de pe mai multe străzi din zona Bucovina – Mehala din Timişoara vor rămâne miercuri fără apă caldă şi fără căldură, anunţă reprezentanţii societăţii de termoficare Colterm. Problemele sunt cauzate de o avarie care a apărut la reţeaua primară.
Atenţie, marţi vor fi probleme în furnizarea apei calde şi a căldurii în zona centrală a Timişoarei! Vor fi afectaţi consumatorii din Piaţa Libertăţii, Piaţa Sfântul Gheorghe şi de pe alte câteva străzi din zonă, anunţă reprezentanţii societăţii de termoficare Colterm.

Ştiri din Timiș

CCIA Timiș dă startul unei noi serii de cursuri gratuite în domeniul prelucrării datelor
CCIA Timiș lansează cea de-a doua grupă a cursului gratuit „Operator introducere, validare și prelucrare date”, organizat prin proiectul european FlexCop. Cursul începe în septembrie 2026 și include pregătire în gestionarea datelor, Excel, Power BI și inteligență artificială. Participarea este gratuită pentru angajații eligibili din Regiunea Vest.

Economic

Salariul minim crește de la 1 iulie. Câți bani vei primi în plus
Începând cu 1 iulie 2026, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată va crește de la 4.050 de lei la 4.325 de lei, potrivit unei hotărâri adoptate de Guvern în luna martie. Măsura vizează în special angajații remunerați la nivelul salariului minim și aduce o majorare de 275 de lei brut pe lună.

Capitală Culturală

Dunărea, privită prin ochii artiștilor contemporani. Expoziția „Danube Revisited” se deschide la Muzeul Apei din Timișoara
Muzeul Apei din Timișoara găzduiește, sâmbătă, 27 iunie, de la ora 12:00, vernisajul expoziției colective „Danube Revisited”, un eveniment dedicat artei contemporane și reflecției asupra unuia dintre cele mai importante simboluri europene – fluviul Dunărea.

România

Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele
Temperaturile ridicate favorizează alterarea rapidă a alimentelor, iar riscul de toxiinfecții alimentare crește semnificativ în această perioadă. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) le recomandă românilor să fie atenți atât la locul din care cumpără produsele, cât și la modul în care le transportă, le păstrează și le prepară.

Ştiri din Timiș

Timișul intră sub Cod Portocaliu de caniculă
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.

Turism

FOTO. Cascada Șușara, comoara ascunsă a Banatului
Pentru cei care își doresc o escapadă în natură fără eforturi mari, Cheile Șușarei și Cascada Șușara din județul Caraș-Severin reprezintă una dintre cele mai accesibile și spectaculoase destinații din vestul țării.

Ştiri sportive

CM2026 – ZIUA 14: Brazilia și Elveția își câștigă grupele. Africa de Sud, surpriza din grupa A
Surprize și confirmări în ultima etapă a grupelor de la Cupa Mondială 2026. Africa de Sud s-a calificat în premieră în fazele eliminatorii, Brazilia și Mexicul au câștigat grupele, iar Bosnia este aproape de șaisprezecimi.

Sănătate

Cum au schimbat digitalizarea și sistemele AI activitatea Spitalului Județean Timișoara. Pacienții petrec mai puțin timp la Terapie Intensivă
Inteligența artificială și digitalizarea au fost temele principale ale unui simpozion organizat miercuri, 24 iunie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara. Printre punctele discuției s-au regăsit schimbările deja implementate în secția de ATI și în blocul operator, unde medicii s-au arătat mulțumiți de rezultatele obținute până acum. 1

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici