Într-o primă luare de poziţie oficială legată de decizia instanţei referitoare la nulitatea amenzilor pentru neplata rovinietei, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale evită un răspuns clar la situaţia amenzilor emise, dar anunţă că aceia care au plătit deja amenzile în urma unor procese nu îşi vor recupera banii.
Avocatul Poporului a contestat legislaţia de amendare a şoferilor în privinţa neplăţii rovinietei. Şi a avut succes! Mai precis, celebrele amenzi trimise pe adresa contravenientului după ce a fost filmat de camerele fixe ale Companiei de Drumuri cu rovinietă lipsă sunt nule! Pentru a fi valabile, amenzile trebuie să fie semnate de agentul constatator, spune decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, luată în urma sesizării Avocatului Poporului.
Zeci de şoferi care virează ilegal la stânga de pe bulevardul Republicii spre Circumvalaţiunii au fost amendaţi de poliţiştii de la Rutieră, în urma unei acţiuni care a durat doar trei ore. Valoarea totală a amenzilor date de poliţişti se ridică la peste 17.000 de lei.
Punctul zero al municipiului Timişoara pare un sat fără câini. Poliţiştii locali care se află în zonă ori se fac că nu văd, ori sunt incredibil de incompetenţi. Altfel nu se explică de ce Piaţa Victoriei a devenit parcare pentru unii şoferi. Şi nu este vorba despre incidente izolate. Aceiaşi bizoni surprinşi în imagini, zilele trecute, de cititorii www.tion.ro, au fost văzuţi din nou... staţionând în aceeaşi zonă!
În urmă cu jumătate de an, primarul Nicolae Robu le cerea angajaților de la Direcția de Urbanism să iasă din birouri și să găsească imobilele din Timișoara care sunt suspecte că au fost ridicate fără autorizație de construcție, sau nerespectând acest act. Edilul Timișoarei se referea în special la casele cu turnulețe ale romilor din oraș. Robu spune că este extrem de nemulțumit de ritmul în care au lucrat angajații acestei direcții, care au reușit „performanţa” să găsească doar... şapte imobile „suspecte” în şase luni.
Ştiri din Timiș
Atunci când îți propui să accesezi un credit de nevoi personale, primul gând este, de obicei, legat de dobândă, de suma disponibilă sau de durata de rambursare. Contul bancar rămâne, în cele mai multe cazuri, pe planul al doilea, tratat ca un simplu detaliu tehnic. În realitate, contul curent este punctul de plecare al întregii relații cu banca și unul dintre factorii care influențează direct atât aprobarea creditului, cât și condițiile pe care le poți obține.
Ştiri din Timiș
Nu cu mult timp în urmă, accesarea unui produs financiar presupunea programări la bancă, documente tipărite și mai multe vizite la sucursală. Astăzi, tot mai mulți utilizatori își doresc să poată gestiona întregul proces direct din telefon, de la deschiderea unui cont până la solicitarea unui credit.
Sănătate
Odată cu sezonul cald, medicii se confruntă cu tot mai multe cazuri de mușcături de căpușe. Specialiștii Spitalului „Victor Babeș” din Timișoara explică ce boli pot transmite acestea, cum trebuie îndepărtate și când este necesar consultul medical.
Sănătate
Boala Alzheimer nu înseamnă doar pierderea memoriei și nu debutează atunci când pacientul nu își mai recunoaște familia, ci începe mult mai devreme, cu simptome subtile. Medicii de la Spitalul CFR Timișoara oferă indicațiile necesare.
2
Ştiri sportive
S-au încheiat meciurile din faza grupelor la Campionatul Mondial 2026, iar tabloul șaisprezecimilor este complet. Iranul, Coreea de Sud, Scoția și Uruguay sunt cele patru echipe clasate pe locul 3 care au ratat calificarea în faza eliminatorie. Nereușind să bată Columbia, Portugalia a terminat pe 2 și va da peste Croația.
Ştiri din Timiș
Camioanele de peste 7,5 tone nu vor putea circula astăzi, între orele 12 și 20, pe drumurile naționale, drumurile expres și autostrăzile din 15 județe, inclusiv Arad și Hunedoara, din cauza caniculei. Sunt prevăzute însă mai multe excepții.
1
Ştiri din Timiș
ISU Timiș participă la o misiune de sprijin în Franța pentru combaterea incendiilor de pădure.
Turism
Lumea modernă impresionează prin tehnologie, arhitectură și ritmul alert al vieții urbane, însă există locuri care continuă să fascineze prin poveștile lor vechi de mii de ani. Orașele antice reprezintă adevărate ferestre către trecut, oferind posibilitatea de a descoperi civilizații dispărute, monumente impresionante și tradiții care au supraviețuit secolelor.