Victorie in ultimul meci, cu Ucraina, si calificare pentru Romania

Reactualizat la:
© TION: Victorie in ultimul meci, cu Ucraina, si calificare pentru Romania
Naţionala de handbal feminin şi-a atins obiectivul fixat pentru această etapă a campionatului european. Joi formaţia lui Gheorghe Tadici a învins Ucraina, scor 23 – 22, calificându-se mai departe. Bilanţul grupei de la Debrecen mai include o înfrângere cu Norvegia şi un egal cu Danemarca. Vedeţi o galerie foto de la meciul cu Ucraina.

Victoria din ultima seara a grupelor campionatului european de handbal, împotriva Ucrainei, a asigurat României locul pentru grupele principale ale competiţiei. Din nou, echipa tricoloră a avut în prima repriză un joc mai bun, la fel ca şi cu Danemarca, dar spre final ritmul impus a scăzut.

La pauză scorul era de 12 – 9. Repriza a doua a fost mult mai echilibrată, iar cu un minut înainte de final era 22 – 21. România a beneficiat, atunci când mai erau 30 de secunde de joc de o lovitură de la şapte metri şi o eliminare la ucrainence. Scorul a urcat la 23 – 21 şi deja victoria româncelor se contura. Ucraina a mai înscris o dată, dar victoria a fost salvată de fluierul arbitrului.

La românce cele mai multe goluri au fost reuşite de Cristina Neagu, cu 8 goluri, ea fiind urmată Chiper, 5 goluri, și Ardean, 4 goluri.