© TION - Tinerii de la ACS Poli, componenti in Nationala U16 a Romaniei care a invins Cipru
Doi dintre tinerii juniori ai ACS Poli Timişoara, Cristian Podină şi Andrei Mezin, au fost folosiţi de selecţionerul Naţionalei U16 a României, în partida cu Cipru de la turneul „Star Way” din Rusia. Primul a jucat toate cele 90 de minute, iar Mezin a intrat după pauză, în minutul 62.

România a fost victorioasă, scor 1 – 0, în partida cu Cipru, iar doi timişoreni au fost în teren la acest succes. Golul României a fost reuşit de Nicuşor Craiu, jucător care activează la tinerii lui Real Madrid.

Cristian Podină a jucat toată partida, iar Andrei Mezin, jucător chemat de Dan Alexa şi la pregătirile primei echipe a jucat din minutul 62. Un al treilea polist, Vlad Dragomir, a fost suspendat pentru acest meci, el având mai multe cartonaşe galbene.

La finalul acestui turneu, naţionala a terminat pe locul doi în clasamentul final.