Sibiul bate din nou BCT, chiar la Timisoara. Scor final: 85 – 90

© Foto: arhiva
După victoria frumoasă din meciul anterior, cu Piteşti, cei de la BC SCM Timişoara nu au reuşit să treacă şi de cei de la CSU Sibiu, marţi, pe teren propriu. Oaspeţii s-au impus la cinci puncte diferenţă, 90 – 85.

Timişoara baschetbalistică nu reuşeşte să se impună în faţa sibienilor. Iar tradiţia a fost repetată şi marţi, în returul acestei faze a campionatului. Marţi, la Timişoara a fost 90 – 85, adică a patra înfrângere a sezonului în faţa acestui adversar.

Scorul le-a fost favorabil gazdelor pe început de meci, cu 9 – 3, sibienii au revenit şi au trecut în faţă la 12 – 11. Timişorenii au fost nevoiţi să alerge după egalare, dar sibienii au ştiut să joace mai bine. Aceştia au câştigat repriza, cu 21 – 17. Jumătatea secundă a fost una mai bună pentru gazde, BCT trecând din nou în frunte, la 26 – 24. Totuşi, la pauza mare era doar 37 – 36 pentru bănăţeni.

La reluare ambele echipe au jucat destul de bine şi şi-au câştigat atacurile. Totuşi, CSU Sibiu se desprinde la 43 – 45, iar BCT nu găseşte resurse să îşi revină. Înaintea ultimelor zece minute de joc a fost 64 – 55 pentru CSU Sibiu. Surprinzător, Timişoara îşi revine şi se apropie la 61 – 66. Urmează o repriză încrâncenată, iar scorul ajunge la 81 – 84. Totuşi, Sibiul a ştiut să gestioneze bine finalul de meci şi a învins cu 90 – 85.

La Timișoara marcatorii au fost Jeremic, 21 de puncte, Diaz, 19 puncte și Komatina, 16 puncte.