Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Santierele din Timisoara care nu respecta normele de mediu vor fi inchise

Santierele din Timisoara care nu respecta normele de mediu vor fi inchise

la 8 December 2011 14:50 Reactualizat la: 8 December 2011 15:16
8 December 2011 14:50 Reactualizat la: 8 December 2011 15:16
Autorităţile de mediu din Timişoara pun piciorul în prag şi ameninţă că vor închide şantierele din municipiu care nu iau măsuri pentru a limita răspândirea noroiului şi a prafului. Din cauza depăşirilor repetate a limitelor de poluare, Comisia Europeană ar putea sancţiona România cu 135.000 de euro pe zi.
Scris de B.A.M. - Autorităţile de mediu din Timişoara pun piciorul în prag şi ameninţă că vor închide şantierele din municipiu care nu iau măsuri pentru a limita răspândirea noroiului şi a prafului. Din cauza depăşirilor repetate a limitelor de poluare, Comisia Europeană ar putea sancţiona România cu 135.000 de euro pe zi.

Trimite articolul

X

Prefectul judeţului Timiş, Mircea Băcală, a convocat, joi, de urgenţă, o întâlnire la care au participat atât reprezentanţi ai autorităţilor de mediu, Primăriei Timişoara, cât şi ai unor constructori care au şantiere în municipiu. Încă de la începutul întâlnirii, Băcală a ţinut să îi informeze pe cei prezenţi că din cauza deselor încălcări ale normelor admise de poluare cu praf, înregistrate în mai multe zone din România, inclusiv Timişoara, ţara riscă să fie primească de la Comisia Europeană o amendă de 1.860.000 de euro şi, apoi, sancţiuni zilnice cuprinse între 2000 şi 135.000 de euro pe zi.

Problema poluării cu praf în Timişoara nu este una nouă, autorităţile locale şi judeţene fiind la curent cu sancţiunile pe care le riscă de la Comisia Europeană. În acest an, inspectorii de mediu din Timişoara au făcut mai multe controale, în special la şantierele aflate în zona Calea Şagului şi Calea Aradului, unde sunt amplasate două din cele trei staţii de monitorizare a calităţii aerului, care transmit date direct la Bruxelles.

În Calea Aradului, de exemplu, inspectorii de mediu şi cei ai Primăriei Timişoara au sancţionat o firmă de mai multe ori şi ameninţă că vor dispune sistarea lucrărilor dacă aceasta nu va instala un sistem de spălare a autovehiculelor la ieşirea din şantier. Firma respectivă a fost amendată iniţial cu 3.500 de lei. La următorul control, inspectorii de mediu a dispus măsuri de remediere a situaţiei, iar la al treilea control, când au descoperit că aceste măsuri nu s-au pus în practică, au amendat compania cu 100.000 de lei.

Reprezentantul firmei respective, prezent la şedinţă, a spus că a achiziţionat utilaje şi va spăla carosabilul de la ieşirea din şantier, în caz contrar inspectorii de mediu urmând să dispună sistarea lucrărilor.

Pe Calea Şagului, problema o reprezintă un depozit de cenuşă de la Utvin.

„Trebuie să fim mai responsabili. Riscăm amenzi record”, a spus prefectul Mircea Băcală. Prefectul judeţului Timiş a afirmat că doreşte un raport în fiecare săptămână de la Garda de Mediu, Poliţia Judeţeană, Poliţia Locală Timişoara privind controalele şi sancţiunile date şantierelor din Timişoara care nu respectă normele de mediu. „Nu mai vreau să mai văd bulgări de pământ pe drumurile din Timişoara”, a concluzionat Băcală.

O altă problemă care contribuie la cantitatea de praf din aerul timişorean o reprezintă şi drumurile nepietruite din localităţile limitrofe, cum ar fi Sânandrei, Covaci, Dumbrăviţa, Carani, etc.

Primaria Timisoara declara razboi prafului de pe strazi

Poluarea din Timisoara duce la amenzi din partea Comisiei Europene

Trimite articolul

X
Taguri:
comisia europeana ,
mircea bacala ,
norme de mediu ,
noroi ,
poluare ,
praf ,
sanctiuni ,
santier ,
timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici