Mai usor decat la faza judeteana. ASU Poli trece de Giarmata in Cupa Romaniei

© TION - Mai usor decat la faza judeteana. ASU Poli trece de Giarmata in Cupa Romaniei
Stadionul Ştiinţa a găzduit prima partidă oficială pentru cei de la ASU Politehnica în noul sezon. A fost Cupa României şi meciul cu Millenium Giarmata. La final a fost 2- 0 pentru gazde, cu două goluri marca Iorgovan.

Deşi a rămas în liga a patra, ASU Politehnica a trecut în cupă de reprezentanta ligii a treia, Millenium Giarmata, miercuri seara. Scorul a fost deschis relativ repede, în minutul 9, de către Iorgovan. El a fructificat o centrare venită de la Vucea. O ocazie mare a mai avut loc pe final de repriză, atunci când „pasatorul” Vucea a lovit bara porţii giarmătenilor.

Partea a doua a meciului nu a arătat o echipă Millenium mai stăruitoare. Mai mult, gazdele au reuşit să-şi majoreze avantajul. Mai precis, acelaşi Iorgovan a majorat avantajul, în minutul 64.

Partida s-a terminat cu victoria celor de la ASU, aceştia continuă spre fazele superioare ale cupei. Mai menţionăm că unul dintre foştii jucători ai echipei mari a oraşului Timişoara, Leo Naidin, fost la Millenium, a debutat cu succes la ASU Politehnica.

ASU Poli: Burtic, Marc, Gălan, Obrejan, Damian, Popoviciu, Naidin, Tulcan, Vucea, Iorgovan, Ionaș.
Au mai jucat: Brânzan, Rebenciuc, Ilie, Făgețan

Millenium Giarmata: Bota, Soare, Dancia, Sorescu, Fuchs, Leucă, Gideon, Beloescu, Leonte, Gîrba, Oneț.
Au mai jucat: Filip, Groza, Vlaic