Cei mai de succes sportivi ai anului 2014 in Timis au fost premiati

Reactualizat la:
© TION: Cei mai de succes sportivi ai anului 2014 in Timis au fost premiati
Direcţia Judeţeană de Sport Timiş a premiat, vineri, cei mai buni sportivi ai judeţului. La Palatul Administrativ din Timişoara au fost acordate numeroase premii în cupe şi plachete, dar şi în bani. Cel mai bun sportiv individual a fost considerată Ioana Gheorghe, atletă, iar RCM Timişoara a fost pentru al patrulea an consecutiv, cea mai bună echipă din Timiş.

Munca de un an depusă de sportivii din Timiş a fost premiată vineri, la Palatul Administrativ, în cadrul unei ceremonii organizate de DJTS. Au fost zeci de asemenea premii, pe diferite categorii. Din nou, cel mai bun sportiv provine din atletism, este vorba de Ioana Gheorghe. În ultimul sezon ea a devenit multiplă medaliată în cursul anului 2014: Jocurile Olimpice ale Tineretului – 1 Loc I; Campionatul European Seniori – 1 Loc V; Campionatul Național Juniori – 3 Loc I ; Campionatul Național Seniori – 1 Loc I; Campionatul Național Seniori – 1 Loc II; Campionatul Național Seniori – 2 Loc III.

În ceea ce priveşte sporturile de echipe, cea mai bun a fost din nou RCM Timişoara, formaţia de rugby care a adus oraşului de pe Bega locul trei în campionat şi câştigătoarea Cupei României.