BCM Danzio Timisoara invinge si trece pe locul sapte al clasamentului

Revenită pe teren propriu la Sala “Constantin Jude”, BCM Danzio a trecut sâmbătă seara de adversarele de la SCM Craiova. Paritida, contând pentru etapa a doua a returului, a fost adjudecată cu scorul de 71-62 (20-16, 12-12, 13-17, 26-17). Scorul asigură timişorencelor locul şapte al clasamentului.

Primul sfert a aparţinut gazdelor, scor 20 – 16, după ce ambele echipe s-au aflat la conducere pe tabela de marcaj. Partida nu a excelat la capitolul joc, greşindu-se mult.  Repriza a doua a fost una egală, scor 12 – 12, astfel că timişorenecele au intrat la pauza mare cu acelaşi avantaj de patru puncte.

Prima repriză de după pauză a aparţinut celor de la Craiova, cu 13 – 17. Ultimele zece minute ale meciului au fost ale fetelor de la Danzio şi după un forcing de final au închis meciul  la 71 – 62.

Tiffany Brown a înscris cele mai multe puncte, 26, urmată de Biljiana Pesovic, cu 24 de puncte.

BC Danzio Timişoara e pe locul şapte, cu 22 de puncte şi un meci mai puţin disputat. Următoarea partidă ar fi trebuit să fie în deplasare, la Olimpia Bucureşti. Formaţia s-a retras din campiona, în concluzie Timişoara va juca următorul meci tot pe teren propriu, cu Rapid Bucureşti, pe 26 ianuarie.