Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Bătrâni ținuți în condiții insalubre, între pereți mucegăiți, într-un cămin din Timiș

Bătrâni ținuți în condiții insalubre, între pereți mucegăiți, într-un cămin din Timiș

la 18 February 2019 16:16 Reactualizat la: 18 February 2019 17:09

Bătrâni ținuți în condiții insalubre, între pereți mucegăiți, într-un cămin din Timiș

<p>Tion: Bătrâni ținuți în condiții insalubre, între pereți mucegăiți, într-un cămin din Timiș</p>
18 February 2019 16:16 Reactualizat la: 18 February 2019 17:09
Reprezentanți ai mai multor instituții din Timiș au descins la un cămin de bătrâni din Liebling, unde vârstnicii erau ținuți în condiții insalubre. Vesela se spăla în lighean, iar sala de mese nu exista.
Scris de Adrian Panduru - Reprezentanți ai mai multor instituții din Timiș au descins la un cămin de bătrâni din Liebling, unde vârstnicii erau ținuți în condiții insalubre. Vesela se spăla în lighean, iar sala de mese nu exista.

Trimite articolul

X

După controlul de luni, 18 februarie, reprezentanții instituțiilor care au descins la căminul de bătrâni din Liebling, unde stau 11 vârstnici, au decis închiderea căminului. Ce au găsit acolo… Greu de imaginat…

O serie de abateri, au găsit reprezentanții instituțiilor de control.

„De la igienă necorespunzătoare, mizerie, excremente de șoareci, pereți nezugrăviți și mucegăiți, lenjeria de pat murdară, și nespălată de săptămâni bune, iar cei 11 bătrâni nici nu știu ce însemnă… baie. Nu există sală de servire a mesei, nu este angajat nici asistent medical, se spălau vasele într-un lighean, iar oamenii ieșeau la un WC în curte și stăteau câte 3-4 în cameră – femei cu bărbați”, au declarat pentru TION reprezentanți ai acestor instituții.

Direcția de Sănătate Publică Timiș a impus închiderea acestei unități încă înainte de controlul de luni. Nu s-a întâmplat acest lucru… Acum, cei de la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Timiș au luat decizia închiderii căminului de bătrâni. Vârstnicii trebuie evaluați din punct de vedere medical și găsită o soluție pentru a li se găsi un acoperiș deasupra capului în condiții decente.

„Am luat măsurile legale imediat, întrucât viața, sănătatea și siguranța acelor oameni în vârstă era pusă în pericol. S-au luat măsurile necesare în vederea evitării oricărui pericol”, a spus Mihaela Ignat, comisar șed adjunct la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Timiș.

Au participat la control reprezentanți ai Poliției, ai Inspectoratului Teritorial de Muncă, ai Direcției de Sănătate Publică, ai Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Timiș și alte instituții, acțiunea fiind demarată la inițiativa reprezentanților Instituției Prefectului Timiș.

UPDATE. O parte dintre bătrânii cazați în instituția de la Libeling au transportați la Spitalul Orășenesc din Deta

Numai opt dintre cele 11 persoane cazate acolo au acceptat însă să fie mutate.

„În aceasta după amiază se desfășoară acțiunea de mutare a bătrânilor de la Azilul de bătrâni din localitatea Liebling. Din cei 11 bătrâni care locuiau în azil doar 8 au acceptat să fie transportați la Spitalul Orășenesc Deta. Transportul lor se realizează cu 2 ATPVM ( autospecială de transport victime multiple) și o ambulanță SAJ”, transmit reprezentanții ISU Banat.

Trimite articolul

X
Taguri:
batrani ,
batrani azil ,
camin batrani ,
camin inchis ,
conditii bratrani ,
protectia consumatorului
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici