ACS Poli Timisoara pleaca din nou fericita de la Iasi, egaland in ultimele secunde ale meciului

19Comentarii
© Foto: arhiva
Noul atacant minune al ACS Poli Timişoara, apărătorul Şeroni, şi-a salvat echipa de la o înfrângere ca şi făcută în deplasarea de la Iaşi, egalând în ultimele secunde ale partidei de duminică seara, chiar cu preţul unei accidentări serioase. Duminică seara a fost CSM Iaşi – ACS Poli: 1 – 1.

Ionuţ Popa face ce face şi fiecare deplasare a sa se termină bine la Iaşi. La fel a fost şi în meciul de campionat de duminică seara, când ACS Poli a reuşit să smulgă un punct fără niciun atacant adevărat, doar cu Şeroni reprofilat pe post de vârf. Şi mişcarea a „ţinut”, el chiar a înscris, salvându-şi echipa de la înfrângere.

Din nou pe teren îmbrăcaţi în tricouri roz-bonbon, timişorenii au avut ocazii încă din prima parte a partidei, prin Munteanu sau Artean. „Arma secretă” Şeroni a rămas destul de ascunsă cel puţin în prima parte. De înscris înscrie Iaşiul, cumva conform jocului din teren, chiar înainte de pauză. A fost o fază la care echipa timişorenilor a fost din nou visătoare, după un corner executat de Mendes, marcajul a fost zero în careu, iar Luwaga a înscris pentru 1 – 0.

Dominarea gazdelor se accentuează şi mai mult după pauză, dar o primă ocazie adevărată a fost un şut al lui Şeroni, peste, din câţiva metri şi poziţie excelentă. În minutul 91 ieşenii înscriu pentru 2 – 0, se bucură de mama focului, dar arbitrul le strică sărbătoarea, anulând reuşita pentru un ofsaid. Când toată lumea era mulţumită de scorul de pe tabelă Şeroni s-a supărat şi la o fază banală, la care a rămas singur în faţa porţii adverse, a înscris cu preţul unei accidentări, el oprindu-se în stâlpul porţii în urma alunecării.

Până la urmă s-a terminat 1 – 1, poate puţin împotriva cursului jocului, dar important rămâne punctul luat de bănăţeni. Din păcate, acest meci a adus şi accidentările lui Cânu, Bârnoi şi Şeroni, care se adaugă la lista deja existentă.