ACS Poli Timisoara incepe campionatul cu o victorie in deplasarea de la Chiajna

© Foto: arhiva
Tricourile roz, al treilea set de echipament de joc, le-au purtat noroc celor de la ACS Poli Timişoara în prima partidă a campionatului. Echipa a început sezonul cu o victorie la limită, cu 1 – 0, în deplasarea de la Concordia Chiajna.

Startul de campionat a început cum nu se poate mai bine pentru timişorenii de la ACS Poli. Formaţia lui Ionuţ Popa a trecut cu 1 – 0 de Concordia Chiajna, cu un gol marcat de un jucător surpriză, pentru că era anunţat ca accidentat, este vorba de Bîrnoi. Meciul nu a strălucit, dar Timişoara a avut mai multe ocazii, prin Ţigănaşu şi prin Bud, ambii noi veniţi la echipă.

Golul a venit în repriza secundă, atunci când Bîrnoi, fotbalistul U21, titularizat de Ionuţ Popa pentru a acoperi acest loc obligatoriu prin regulament, a trimis în poartă mingea în minutul 50. El a înscris cu capul din mijlocul careului advers. Centrarea a venit de la Alex Munteanu. În ciuda încercărilor gazdelor, situaţia din teren nu s-a mai schimbat.