Pe aceeași scenă vor urca Ansamblul „Timișul” și îndrăgita trupă Zdob și Zdub, într-o seară ce promite o îmbinare spectaculoasă între folclorul autentic și vibrațiile rock moldovenești.
Evenimentul va fi completat, în jurul orei 19:00, de tradiționala retragere cu torțe, un moment solemn și spectaculos, care va traversa Piața Victoriei, marcând atmosfera de sărbătoare națională.
„Cunoscuți pentru modul în care reușesc să îmbine tradițiile moldovenești cu rockul modern, membrii trupei Zdob și Zdub au urcat, de-a lungul timpului, pe scene din întreaga Europă. Formația, înființată în 1994, a reprezentat Republica Moldova de trei ori la Eurovision, remarcându-se prin originalitate și forță artistică. În palmaresul lor se regăsesc concerte în deschiderea unor nume internaționale precum Red Hot Chili Peppers, Rage Against the Machine, Soulfly, Garbage sau Emir Kusturica & No Smoking Orchestra”, au transmis, vineri, reprezentanții Casei de Cultură a Municipiului Timișoara.
Fondat în 1968, Ansamblul „Timișul” al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara este unul dintre simbolurile culturale ale Banatului. Cu un istoric bogat și numeroase premii naționale și internaționale, ansamblul a dus în lume tradițiile și obiceiurile bănățene, oferind publicului spectacole de o eleganță și autenticitate aparte.
Astăzi, pasiunea pentru jocul bănățean este transmisă de coregrafii Maria Dudău-Topciov și Ciprian David, iar orchestrarea impecabilă este susținută de dirijorii Nicolae Baniciu și Deian Galetin, unul dintre cei mai apreciați acordeoniști ai României.
Pentru Ziua Națională, „Timișul” a pregătit un tablou folcloric reprezentativ pentru toate regiunile României, alături de soliști îndrăgiți în toată țara: Andreea Voica, Oana și Raluca Stanca, Ghiță Călțun Brancu și Dumitru Stoicănescu.
Citiți principiile noastre de moderare aici!