tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Studenții din Timișoara protestează din nou în Piața Victoriei

Studenții din Timișoara protestează din nou în Piața Victoriei

De Carys Gligor
la 24 September 2025 12:35 Reactualizat la: 24 September 2025 12:38
10 Comentarii

Studenții din Timișoara protestează din nou în Piața Victoriei

foto: arhivă
24 September 2025 12:35 Reactualizat la: 24 September 2025 12:38
Studenții din Timișoara anunță un nou protest luni, 29 septembrie, în fața Operei, începând cu ora 14:00, în semn de nemulțumire față de măsurile de austeritate incluse în „Legea Bolojan”. Evenimentul coincide cu începutul anului universitar 2025-2026.
Scris de Carys Gligor - Studenții din Timișoara anunță un nou protest luni, 29 septembrie, în fața Operei, începând cu ora 14:00, în semn de nemulțumire față de măsurile de austeritate incluse în „Legea Bolojan”. Evenimentul coincide cu începutul anului universitar 2025-2026.

Trimite articolul

X

Organizatorii fac apel la elevi, studenți, sindicate, angajatori și timișoreni să se alăture acțiunii:

„Ne adunăm pentru a arăta că ne pasă, că nu acceptăm hotărârile luate fără consultarea studenților și că investiția în educație este viitorul. Am spus de nenumărate ori că anul universitar NU poate începe așa!

Elevi, studenți, sindicate, angajatori și timișoreni, toți trebuie să fim uniți într-o singură voce! Nu putem lăsa nepăsarea și deciziile grăbite să ne afecteze viitorul”.

Proteste similare sunt programate și în alte orașe universitare, precum București și Cluj.

Aceasta nu este prima mobilizare a studenților din Timișoara în ultimele luni. În august, organizațiile studențești au organizat mai multe manifestații împotriva măsurilor de austeritate care afectează bursele și facilitățile pentru studenți.

Pe 18 august, sute de tineri au desfășurat acțiuni-manifest sub forma campaniei „EDU•CUT” și a proiectului StudentFest „Deficit”, iar în cadrul marșului „Mi-am pierdut biletul” au purtat un tren de carton construit stil dragon, simbol al frustrărilor legate de actuala situație financiară a studenților.

Ziua de 19 august a adus noi manifestații, după o dezbatere cu ministrul Educației, Daniel David, organizată la UVT. Discuțiile au vizat în special tăierile de burse și limitarea reducerii la transportul feroviar. Ministrul a recomandat studenților să își caute joburi part-time, precizând că măsurile actuale sunt „temporare”. Reprezentanții Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) au criticat declarațiile ministrului Educației, lipsa unor angajamente ferme, dar și absența premierului Ilie Bolojan de la dialogul cu studenții.

După protestele din Piața Victoriei, tinerii s-au deplasat la granița de la Nădlac, scandând mesaje precum: „Nu vrem să plecăm, dar ne alungați, toate drepturile ni le luați!” și „Studențimea e povară? Statul ne vrea afară”.

Fondul total pentru burse scade cu 40%

Vă reamintim că Ministerul Educației și Cercetării a redus semnificativ sumele și condițiile de acordare a burselor pentru studenți, începând chiar cu ultimele luni rămase din anul universitar în curs, 2024-2025. Două ordine publicate în Monitorul Oficial luni, 4 august, modifică semnificativ sistemul de burse din învățământul superior: se acordă mai puțini bani, pentru mai puțin timp și doar pentru studenții de la buget.

Măsurile sunt parte din Legea 141/2025, cunoscută drept „Legea Bolojan”, care reduce fondul de burse cu 40%.

Una dintre cele mai afectate categorii sunt studenții de la licența didactică cu dublă specializare și masteratul didactic, adică viitorii educatori, învățători și profesori. Potrivit OMEC 4.958/2025, bursa lor scade de la aproximativ 3.700 lei la 2.165 lei lunar, ceea ce înseamnă o tăiere de peste 1.500 de lei per student. Modificarea afectează inclusiv plățile rămase din anul universitar 2024-2025, nu doar pe cele din anul următor.

Un al doilea ordin, OMEC 4.957/2025, restrânge perioada de acordare a burselor doar la intervalul în care se desfășoară activități didactice (cursuri, examene, practică). Asta înseamnă că studenții nu vor mai primi burse în vacanțele intersemestriale sau de vară.

Totodată, studenții de la taxă sunt excluși complet de la posibilitatea de a primi burse, deși anterior puteau beneficia și ei, în funcție de situația academică sau socială. Noile reguli elimină și bursele de excelență olimpică, acordate până acum studenților din anul I care au avut performanțe la olimpiade internaționale în timpul liceului.

Până acum, banii pentru burse se calculau în funcție de salariul minim brut. De acum, bursele vor fi raportate la salariul minim net, ceea ce înseamnă cu 40% mai puțini bani disponibili pentru universități. Instituțiile de învățământ superior vor fi nevoite fie să reducă sumele acordate per bursă, fie să acorde bursele doar unui număr redus de studenți.

Astfel, dacă până acum universitățile primeau 405 lei pe student pe lună, de acum vor primi doar 216,5 lei.

Trimite articolul

X
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. gulag says:
    September 24, 2025 at 12:47 pm

    Dupa telectualul monospranceana studentii nu au nevoie de bursa. Sa vanda tot parintii, sa-i poata tine la scoala sau INAPOI LA CEAPE, ca tara mai multa nevoie are de oameni fara scoala, ca cei cu scoala s-ar putea gandi sa ia drumul pribegiei spre vest, lasandu-i pe cei ramasi sa voteze pesede si penele.

    Reply
    • cigus-migus says:
      September 24, 2025 at 6:33 pm

      @gulag, lasa boss ca daca merg mai mult pe jos si nu cu masina personala(ca daca nu au, nu exista…), economisesc si nu mai au nevoie de burse. Plus ca nici nu polueaza cu cazanele pe care le au.

      Reply
  2. Ion3lu5h says:
    September 24, 2025 at 1:33 pm

    Acum cateva luni urlau ca vor banane si blugi, probabil au trecut efectul legalelor si cristalelor din ei si si-au dau seama ca acum ca bananele si blugii sunt pe bani

    Reply
    • Romania says:
      September 24, 2025 at 2:13 pm

      @ionmuistu: aia nu sunt studenti! Sunt muistii pedofili ai lui simuion banustiu! Sunt platiti in ruble de catre kretin pedofilescu, tarfa lui putler!

      Reply
      • cigus-migus says:
        September 24, 2025 at 6:29 pm

        @Romania, bine punctat !!!

        Reply
  3. Lore says:
    September 24, 2025 at 2:27 pm

    In ziua alegerilor am trecut prin Complexul Stdentesc. Cozi la vot, studentii spernND ca “salveaza Romania”. De ce va plangeti mai baiatei acum? Nicusor a spus clar: “Nu va fi ușor, dar va fi Nicușor!”. Nu e usor, e greu, a dracu de greu. Acum strangeti din dinti si treceti la program de austeritate. Nu conteaza ca terminati voi facultatea pana revin vremurile bune. important e ca nu au venit rusii. Naivitatea (sa nu spun altfel) se plateste.

    Reply
    • tepes says:
      September 25, 2025 at 10:04 am

      LoreND, tuND tiND-aiND tatuatND ‘ND’ peND feseND? 🤪

      Reply
  4. dap says:
    September 24, 2025 at 2:44 pm

    dap, studentii cand au fost solidari cu alte categorii, fie si macar cu profesorii daca nu cu bunicii carora voiau sa le ia buletinele in ziua votului? Pai daca voteaza ei cu “dreapta”, atunci sa fie de dreapta pana la capat, pai nu sustineau ei partide care doresc privatizarea invatamantului, a sanatatii, a companiilor de stat etc? Nu le-am auzit glascioarele cand era vorba ca “educatia si sanatatea nu sunt prioritare”, ei vor sa se taie doar de la altii iar ei primii la vot pentru asta, dar cand ajunge drujba lui Incruntatu la ei vor solidaritate? Cam miroase a ipocrizie useristoida treaba asta. Poate mai reduc din exc.ursiile luxoase si din blugi, altadata daca aveai noroc de blugi trageai de doua perechi toata studentia.

    Reply
  5. Casian says:
    September 24, 2025 at 4:54 pm

    Luati banane in blugi….

    Reply
  6. Sfat util says:
    September 24, 2025 at 6:43 pm

    De ce mai protestanți? Oricum studiile superioare nu vă mai asigură niciun viitor. 95% din joburile pentru care va pregătiți nu vor mai exista în 5 ani. AI.
    Deci… instalatori, meseriași, mecanici auto, vidanjori. OnlyFans…
    Ma puteți înjură dar dacă ma ascultați îmi veți mulțumi.
    Știu un absolvent de poli automatica și calculatoare, olimpic care lucrează la bar. Nu i-au prelungit contractul. Și omul era foarte bun. Tragic, nu?

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Judecătorii de la Tribunalul Timiș nu mai protestează. Activitatea revine la normal
    2
    Orgă și saxofon, klezmer și Piazzolla, în Biserica din Elisabetin
    3
    Pacienții oncologici pot beneficia de tratamente complexe în regim de spitalizare de zi la Asociația OncoHelp
    4
    „Recviem IN MEMORIAM”. Concert vocal-simfonic extraordinar în memoria victimelor comunismului, la Filarmonica Banatul
    5
    Histamina nu e dușmanul: mituri și realități despre simptomele sale
    6
    FOTO. Un liceu „verde” cu cabinet stomatologic se va construi la Moșnița Nouă
    7
    Horoscop săptămâna 20–26 octombrie
    8
    Filmul săptămânii: „After the Hunt”, un thriller psihologic semnat de Luca Guadagnino, cu Julia Roberts în rol principal
    9
    Continuă lucrările la calea ferată din zona Gării de Nord Timișoara
    10
    Rezistență prin delicatețe: expoziție Călin Beloescu la Galeria Brăteanu

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Gala Excelenței Bănățene îl recompensează pe prof.univ.dr. Mihnea Munteanu

    Ştiri din Timiș

    Cum te protejezi mai bine în 2026? Vezi ce legi poți folosi în avantajul tău când cumperi o locuință sau accesezi un împrumut

    Capitală Culturală

    „Recviem IN MEMORIAM”. Concert vocal-simfonic extraordinar în memoria victimelor comunismului, la Filarmonica Banatul

    Ştiri din Timiș

    Consiliul Județean Timiș susține „Electroruga de Buzad”, un festival care aduce cultura contemporană în mediul rural

    Ştiri din Timiș

    TimPark dă startul campaniei de eliberare a abonamentelor de parcare pentru anul 2026

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Lucrările la noul liceu „Școală Verde” din Moșnița Nouă avansează rapid, la două luni de la debut

    Capitală Culturală

    Jazz și colinde în Mansarda Bastionului Maria Theresia. Concert de iarnă cu studenții UVT

    Lugoj

    Ciorile, ținute la distanță. Tehnologie de ultimă generație pentru un Lugoj mai curat

    Ştiri din Timiș

    Noi parcări pentru cartierul Calea Șagului. Garajele vechi vor fi demolate

    Ştiri din Timiș

    PROGRAM. Eroii Revoluției din Decembrie 1989, comemorați la Timișoara
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici