tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Străzile din centrul Timișoarei pe care SDM pune bolarzi anti-parcare, cu 900.000 de euro

Străzile din centrul Timișoarei pe care SDM pune bolarzi anti-parcare, cu 900.000 de euro

De Roxana Deaconescu
la 2 July 2020 11:48
11 Comentarii

Străzile din centrul Timișoarei pe care SDM pune bolarzi anti-parcare, cu 900.000 de euro

2 July 2020 11:48
Străzile pietonale din Cetate nu vor mai fi invadate de mașini. Societatea de Drumuri Municipale cumpără bolarzii promiși de ani buni de primărie. Deocamdată sunt 97 de bucăți și tot sistemul ar putea costa aproape 900.000 de euro. Au fost stabilite chiar și aleile pe care vor fi amplasați stâlpii anti-parcare.
Scris de Roxana Deaconescu - Străzile pietonale din Cetate nu vor mai fi invadate de mașini. Societatea de Drumuri Municipale cumpără bolarzii promiși de ani buni de primărie. Deocamdată sunt 97 de bucăți și tot sistemul ar putea costa aproape 900.000 de euro. Au fost stabilite chiar și aleile pe care vor fi amplasați stâlpii anti-parcare.

Trimite articolul

X

Șoferii care s-au săturat să dea ture pentru un loc de parcare în zona centrală și ajungeau să parcheze pe aleile destinate pietonilor vor fi nevoiți să găsească altă soluție. Probabil să se plimbe și mai mult sau să renunțe la deplasarea cu autoturismul în zona centrală, în lipsa locurilor de parcare din Cetate.

Primarul Timișoarei promite de mulți ani o parcare mare în centru, dar și o soluție pentru ca șoferii să nu mai poată intra cu mașinile pe aleile pietonale. Vorbea încă de acum doi ani despre „un sistem cu stâlpi telescopici, ca atunci când trebuie să intre cineva să poată fi ridicați cu telecomandă, dar în rest să nu mai pătrundă mașini”. Au fost promiși stâlpi anti-parcare în repetate rânduri, dar până la urmă nu s-a recurs la nicio măsură pentru ca șoferii să nu mai ocupe pietonalele.

Municipalitatea a ajuns să ia măsuri la patru ani de la finalizarea lucrărilor de reabilitare a centrului istoric și pune SDM să achiziționeze stâlpii. Societatea de Drumuri Municipale a lansat o licitație pentru „furnizare și montare sistem integrat de control acces” în zona Cetate.

Control din Centrul de comandă

„Sistemul este format din: tubulatură subterană pentru interconectarea echipamentelor, bolarzi ficși și bolarzi retractabili, camere pentru detecția plăcuțelor de înmatriculare și comanda bolardului mobil, buclă pentru detecția vehiculului și acționarea bolardului mobil, la ieșire din perimetrul restricționat a unui vehicul, buclă pentru protecția bolardului și vehiculului, în caz că se află un vehicul deasupra acestuia, telecomandă pentru acționarea acestora în zona adiacentă, de personal ce va fi instruit, cablarea bolardului și componentelor sale, a camerei de detecție și cutiei de control și comandă, integrarea camerelor în softul de monitorizare aflat la Centrul de Comandă și Control”, se arată în documentația pregătită de specialiști.

De asemenea, în anunț mai scrie și că „refacerea trotuarelor la forma inițială de deasupra tuburilor de protecție cade în sarcina autorității contractante”.

SDM pune la bătaie cel mult 4,29 milioane de lei cu tot cu TVA, echivalentul a aproximativ 900.000 de euro. Ofertele pot fi depuse până în 4 august, iar firma câștigătoare va trebui să monteze totul în 12 luni.

Un total de 12 puncte de acces în Cetate vor avea 55 de bolarzi ficși și 42 bolarzi mobili, dar cantitatea lor va fi dublată în condițiile în care reprezentanții primăriei vor dori să implementeze sistemul și în alte zone „în următorii trei ani”, scrie în anunț. Echipamentele vor avea o garanție de cel puțin cinci ani.

Străzile incluse în sistem:

Gh. Lazăr – Dima
G. Dima – Mărășești
G. Dima – Gen. Eremia Grigorescu
Piața Mărăști – Ungureanu
Piața Mărăști – Sergent Constantin Mușat
Oituz – Regimentul 5 Vânători
Luther – Eugeniu de Savoya
Proclamația de la Timișoara – Grisselini
Proclamația de la Timișoara 7
Proclamația de la Timișoara – Pacha
Piața Sf. Gheorghe – Mercy
Alecsandri – 9 Mai
Alecsandri – 9 Mai (2)
Brediceanu – Ungureanu
Brediceanu – Mărășești
Brediceanu – Mărășești
Carol Telbisz – D. Cantemir
Carol Telbisz – Janos Bolyai
Blaga – Huniade
Sf. Ioan – VV Delamarina
Catedrala Mitropolitană.

Articole pe aceeași temă:

Soferi vs. bolarzi. S-ar putea pune stalpisori telescopici pe pietonalele din Cetate

Trimite articolul

X
Taguri:
anti-parcare ,
bolarzi ,
parcare strazi ,
SDM
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. realism says:
    July 2, 2020 at 12:05 pm

    adica interzis la plime si liber la cine trebuie.

    Reply
    • Razvan says:
      July 3, 2020 at 11:34 pm

      Bag ¶#¿@! ăștia îs mai tari decât aia de au montat becuri cu 2600 € bucata la Altân-Tepe în Tulcea, cum vine banu’ la cine trebuie, poate mai trebuie și câteva semafoare între bolarzi ca iese și de acolo de o ciorbă!

      Reply
  2. Combinatozauru LOLO says:
    July 2, 2020 at 12:10 pm

    Au baietii grija pana se termina mandatul marionetei vopsite sa sifoneze tot bugetul :)))

    bravo baieti, imi place ca gasiti mereu chestii inutile de facut dar pe bani frumosi!

    Reply
  3. Gelu says:
    July 2, 2020 at 12:42 pm

    “Un total de 12 puncte de acces în Cetate vor avea 55 de bolarzi ficși și 42 bolarzi mobili”
    Deci aproape jumatate dintre bolarzi sunt modili deci baietii destepti vor avea acces in continuare….

    Pentru 97 de bolarzi cu instalatiile aferente functionarii a 42 de bolarzi modile se cheltuie €900 000.
    Media este de €9200 pentru un bolard !!! 4 290 000 lei / 97 = 44200 lei /bolard???

    Cine a facut studiul si cine l-a aprobat ?

    Corupria administratiei Robu este bataie de joc la adresa timisorenilor.

    Trebuie schimbata aceasta administratie incompetenta si Robu trebuie schimat la viitoarele alegeri locale.

    Reply
  4. Robica says:
    July 2, 2020 at 1:54 pm

    Pentru scena din Rozelor nu ai bani FMM de vopsit.

    Reply
  5. HaiLaDNA says:
    July 2, 2020 at 2:13 pm

    Si comunitarii pazesc jardiniere si amendeaza biciclisti.

    Reply
  6. anonim says:
    July 2, 2020 at 3:39 pm

    Oituz, Marasti,Maraseseti,sub lozinca “Pe aici nu se va mai trece'”! Daca si bolarzii sau bolunzii,comandati din Centrul de Comanda si Control, (Chis Culita coordonator ),vor functiona precum Tablele de afisaj electronic ce cuprind mersul anapoda al mijloacelor de transport si alte informatii aiurea,ori semaforizarea inteligenta, timisorenii pot sta linistiti ! Nu dureaza mult,orice nascocire tip Robulion, si puteti dormi linistiti,! Banii au fost ai vostri!

    Reply
  7. gelu says:
    July 2, 2020 at 3:52 pm

    degeaba. tot o sa fie plin de smecheri parcati pe la toate cafenelele si restaurantele pentru ca ei au ‘autorizatie de aprovizionare’ si trebuie sa se duca in fiecare seara sa aprovizioneze asa pe la un 8-9 cand e mai fain de stat la cafea si un fresh de portocale. sa nu mai vorbim de suma specificata ce e din nou o bataie de joc la adresa timisorenilor. nu stie cine naiba il mai poate vota pe robu si pe interlopii lui…

    Reply
  8. anonim says:
    July 2, 2020 at 4:06 pm

    Bolard reetractabil pe net, 8500 lei la primul link. Camera detectie nr inmatriculare pe google una medie 3500, deci total 105 mii euro. restul bolarzilor mega smecheri inca 45 de mii de euro. Deci 150 mii euro. Apoi tubulatura, fibra montaj, cat sa fie? Inca 100 mii de euro. Apo 5 ani garantie conform cerintelor inca 100 mii de euro. Total 350 mii euro. Deci pana la 900 mii de euro e cale lunga. As participa la licitatie, dar stai, cere experienta similara in ultimii 3 ani, sa fie oare cu dedicatie aceasta lucrare… Pe langa termenul de executie care dureaza si dureaza si dureaza.

    Reply
  9. Dan says:
    July 3, 2020 at 2:51 pm

    La cat mai multi! Poate asa in sfarsit vor redescoperi toti cocalarii mersul pe jos. Care face si piciorul frumos.

    Reply
  10. Dr. Musta says:
    July 4, 2020 at 12:56 am

    “Bolarzi”? Ce-i aia? Adevarat nu exista termenul in lb romana..
    900000 de euro pt 97 de bucati.. or fi din aur

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Dr. Roxana Micșa ne explică ce este endometrioza și cum afectează viața femeilor
    2
    Casa Memorială „Nikolaus Lenau”, promovată la nivel național printr-o aplicație mobilă
    3
    Investiții de aproape 11 milioane de lei în Giroc și Chișoda. Mai multe străzi vor fi modernizate
    4
    Incendiu provocat de o trotinetă electrică într-un bloc din Timișoara
    5
    FOTO. Au apărut bețele de Moș Nicolae prin Timișoara. Ce oferă comercianții și cât costă
    6
    Performanțe remarcabile: elevi timișeni, premiați la Gala Olimpicilor Internaționali
    7
    Timișoara retrăiește începuturile libertății: expoziție și lansări editoriale la Memorialul Revoluției
    8
    Infecțiile cu VSR, în creștere odată cu sezonul rece. Peste 10.000 de internări anual în România, jumătate fiind doar bebeluși
    9
    Incluziune în educație: peste 60 de specialiști au dezbătut la UVT sprijinul pentru elevii cu CES
    10
    FOTO. Grădiniță nouă cu program prelungit la Remetea Mare. Investiție de 6,5 milioane lei pentru educația celor mici

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    De Sărbători, MedLife acordă 20% reducere la toate analizele medicale

    Ştiri din Timiș

    Dominic Fritz depune jurământul de credință pentru cetățenia română: „Trăiască România, trăiască Europa!”

    Ştiri din Timiș

    Investiții de aproape 11 milioane de lei în Giroc și Chișoda. Mai multe străzi vor fi modernizate

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Brazi de Crăciun la prețuri pentru toate buzunarele, în Piața 700

    Eveniment

    Descoperire spectaculoasă în Timișoara. Peste 300 de colete cu materiale pirotehnice confiscate în urma unui control

    Mapamond

    Ce țară va taxa prezervativele pentru a stimula natalitatea. Îngrijorări în rândul femeilor vulnerabile

    România

    USR își desemnează noii candidați: Radu Miruță la Apărare, Irineu Darău la Economie

    Ştiri din Timiș

    Program special de sărbători la Iulius Town: Cinema City va fi deschis în Ajunul Crăciunului și în prima zi a anului.

    Capitală Culturală

    „Teatrul Viitorului”, un spectacol despre anxietatea generației tinere, în premieră la Timișoara

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 18 decembrie
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici