Reprezentanții Tribunalului Timiș transmit că de miercuri, 22 octombrie, măsurile de protest se suspendă, iar cazurile vor fi judecate în condiții obișnuite.
Hotărârea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Judecătorilor, convocată special pentru a analiza situația creată prin Hotărârea nr. 4 din 26 august, prin care Tribunalul Timiș a decis amânarea judecării cauzelor, cu excepția celor urgente.
Pe durata protestului, instanța a soluționat doar dosarele cu caracter de urgență.
„În cursul zilei de astăzi, 21 octombrie 2025, s-a desfășurat ședința Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Timiș pentru discutarea suspendării măsurilor de protest adoptate prin Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Timiș nr. 4 din 26 august 2025 privind amânarea judecării cauzelor aflate pe rol, cu excepția dosarelor având obiecte urgente, începând cu data de 27 august 2025.
În urma dezbaterilor care au avut loc, cu majoritatea voturilor exprimate, s-a adoptat Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Timiș cu nr. 5 din 21 octombrie 2025 prin care s-a hotărât suspendarea măsurilor de protest adoptate prin Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Timiș cu nr. 4 din 26 august 2025 și reluarea activității de judecată în condiții normale, începând cu data de 22 octombrie 2025”, spun cei de la Tribunalul Timiș.
Pe aceeași temă:
Trimite articolul
XAu suspendat protestul In urma deciziei CCR de a declara neconstituționale măsurile de austeritate care vizează magistrații.
E fiecare pentru el din păcate,dacă am fi uniți ca și alte popoare ar fi altfel…
Si care este motivul suspendarii “protestului”? Coincidenta cu hotararea ccr-ului?
Parca nu aveau voie sa protesteze. Pentru toti cei din sistem care au protestat: va invit la un protest similar pentru ca prescrierea se fave inclusiv dupa urmarirea penala si dupa ce e trimis in judecata inculpatul. Ce ziceti,va bagati? A,asta e un fleac pt voi…
Niste infatuati care considera ca ei sunt stat in stat!
Nesimtire la un rang maxim…din pacate pt noi, muritori si platitori de taxe si pensii pt ei…
O justitie care ne lasa un gust amar, lehamite si dezamagire!
Aparatul asta de justiție nu ne reprezintă,pe noi cetățeni!
Ce facem,o lasam și pe asta așa ?…lpe modul “lasă frate așa că nu avem ce face ”
Sau ne trezim și noi din morți odată ,și ne cerem ce este de drept al nostru ?…bărbați masi din tara asta ,numa cu fundul pe canapea și da drumul la comentarii …..așa nu se va schimba nimic niciodată!
Gata cu antrenamentul la sălile de sport, mai merg și ei la munca, ca indiferent ce au făcut, leafa a mers. Apropo la profesori nu au plătit zilele nemuncite din timpul protestelor, dar la justiție e permis orice, ca doar e legiuitorul, si cine împarte parte își face