În decembrie 2024, András István Demeter a dat în judecată Ministerul Culturii pentru organizarea concursului ce viza ocuparea postului de manager al Teatrului de Operetă „Ion Dacian” din Capitală, la care a participat, dar a pierdut. Procesul este încă pe rol, la Tribunalul București.
Acesta bifează astfel și o premieră, dar nu teatrală, fiind primul ministru al Culturii din istoria României aflat în proces cu Ministerul Culturii.
„Ei, asta-i treaba presei și gura lumii valul mării, nu le comentez”, a declarat pentru Tion András István Demeter, ministrul Culturii, vizibil deranjat că a fost interpelat pe această temă.
Întrebat dacă la finalul procesului urmează să primească o sumă de bani de la instituția pe care o conduce, ministrul ne-a răspuns: „Așa, și? Nu este dreptul dumneavoastră de justițiabil să vă urmați orice interes pe care îl aveți?”
Totodată, întrebat de ce este deranjat că i-am cerut să comenteze pe marginea procesului, ministrul Culturii a afirmat: „Pentru că nu vreau să comentez. Mulțumesc!”
Potrivit biografiei publicate pe cultura.ro, András István Demeter s-a născut la Târgu Mureș, în data de 18 mai 1969. Este licențiat în arta actorului de teatru, film și televiziune la Universitatea „Szentgyörgyi István” din Târgu Mureș (1992).
În perioada 2005-2007 a lucrat la Ministerul Culturii și Cultelor, la Direcția „Creație contemporană, diversitate culturală”, deținând funcția de director general. Din 2007, a fost reprezentant al Ministerului Culturii și Cultelor în cadrul Comisiei Internaționale de Teatru Francofon, ocupând și funcția de secretar de stat în cadrul aceluiași minister. A fost și consilier personal al ministrului Culturii, Kelemen Hunor, în perioada 2009-2010.
În 2010, când era directorul Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara, a fost numit preşedinte-director general al Societăţii Române de Radiodifuziune. În anul 2016, a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu și conflict de interese, într-un dosar ce viza conducerea Radioului Public.
Actualul ministru a semnat atunci un ordin prin care s-a numit singur în funcția de coordonator într-un proiect cu fonduri europene, obținând în urma activităților desfășurate un venit brut în valoare de 190.000 de lei. Potrivit ANI, Demeter a emis un act administrativ în exercitarea funcției publice de autoritate, care produce un folos material pentru sine, încălcând astfel legea conflictului de interese. Acesta a fost găsit vinovat, printr-o decizie definitivă a Curții Supreme, în 2017.
Potrivit adevarul.ro, acesta a avut apoi interdicția de a ocupa trei ani o funcție publică, însă el a continuat să fie membru în Consiliul de Administrație al Radioului Public și director al Casei de Producție a TVR, refuzând să demisioneze. Deși ANI a cerut Parlamentului să îl demită pe Demeter din funcțiile publice deținute, Parlamentul României nu a luat nicio măsură.
Trimite articolul
XSi ANI tace….