tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Interimarul Florin Petolea devine director general „plin” al STPT. La fel și adjunctul său

Interimarul Florin Petolea devine director general „plin” al STPT. La fel și adjunctul său

De Cristian Mîrț
la 4 August 2025 14:57
7 Comentarii

Interimarul Florin Petolea devine director general „plin” al STPT. La fel și adjunctul său

foto: Facebook/Florin Petolea
4 August 2025 14:57
Societatea de Transport Public Timișoara a organizat în ultimele săptămâni concursuri pentru ocuparea posturilor de direct general și director general adjunct, pe care până acum erau doar interimari – Florin Petolea și Dorin Mădălin Dogaru. Cei doi sunt și cei care au câștigat concursurile.
Scris de Cristian Mîrț - Societatea de Transport Public Timișoara a organizat în ultimele săptămâni concursuri pentru ocuparea posturilor de direct general și director general adjunct, pe care până acum erau doar interimari – Florin Petolea și Dorin Mădălin Dogaru. Cei doi sunt și cei care au câștigat concursurile.

Trimite articolul

X

Concursul pentru postul de director general a fost câștigat de Florin Petolea, cel care era încă de la începutul anului șef interimar, după demisia lui Constantin Cocheci și numirea făcută de primarul Dominic Fritz, anunțate în noiembrie.

În cadrul acestui concurs au fost două dosare depuse, însă Petolea a fost singurul care a ajuns la interviu, obținând un total de 194 de puncte (171,5 ponderat). Au mai fost și persoane care și-au trimis doar CV-ul, însă acestea au fost respinse din start.

Dincolo, la concursul pentru director adjunct, au fost trei dosare depuse, doi dintre candidați ajungând la interviu. Adjunctul interimar Dogaru a obținut 196 de puncte (174,5 ponderat), în timp ce contracandidatul său – 155 (135,5 ponderat).

Doar dosare și interviu la cele două concursuri

Concursurile pentru ocuparea posturilor de director general și director general adjunct au fost lansate la începutul lunii iunie. Anunțul a fost postat doar pe site-ul societății. Ulterior, rezultatele au fost trimise individual pe e-mail.

Pentru postul de director general, erau necesare absolvirea unui „program de studii universitare de lungă durată sau echivalente (minim nivel ISCED 6)” în științe economice sau în științe inginerești, o vechime în muncă de minimum 20 de ani și cel puțin 10 ani în posturi de administrare sau conducere. Directorului general adjunct i se cer același tip de studii, minimum 14 ani de muncă și minimum 6 ani în posturi cu atribuții de administrare.

Potrivit documentelor postate pe site, departajarea s-a făcut după următoarele criterii: îndeplinirea condițiilor de eligibilitate, dovedite prin conținutul dosarului de participare; abilități de comunicare: motivația candidatului; capacitatea managerială.

Dosarele au putut fi depuse până pe 3 iulie, iar interviurile au avut loc pe 21 iulie. A trecut și perioada contestațiilor, dar și termenul de elaborare a raportului aferente concursului, iar acum rămâne doar ca cei doi câștigători să fie desemnați de către Consiliul de Administrație, acțiune care poate dura până la 90 de zile.

Despre Petolea

Vă amintim, Florin Petolea a preluat mandatul de directorul general interimar al STPT, începând din luna ianuarie. Acesta a fost numit de primarul Dominic Fritz după ce fostul șef Constatin Cocheci și-a dat demisia. Acesta din urmă ocupa postul încă din 2023, după un alt concurs asemănător organizat de societate, iar anul trecut ar fi demisionat pentru a petrece mai mult timp cu familia.

Potrivit CV-ului, Petolea a absolvit un master în Electronică și Telecomunicații la Universitatea Politehnică din Timișoara și unul în Administrarea Afacerilor la Open Univeristy Business School din Marea Britanie. Pe plan profesional, a ocupat mai multe posturi în companii din domeniul telecomunicațiilor: Alcatel-Lucent, Orange și Telekom.

În ceea ce îl privește pe Dogaru, potrivit CV-ului, acesta este administrator și cadru didactic la Facultatea de Economie şi de Administrare a Afacerilor (FEEA). Are diplomă de licență în Științe Politice și de master în Managementul si dezvoltarea resurselor umane, ambele obținut la Universitatea din Craiova. Ulterior, a susținut și doctoratul în Domeniul Finanțe, având și o diplomă de postdoctorant, ambele la FEEA.

A fost mai mulți ani în consiliul de administrație al STPT și ulterior adjunct provizoriu. Interesant, în lista de membri ai CA apare ca „neafiliat politic”, dar mai jos în pagină, la poziția de conducere, figurează ca „membru USR”.

De când Petolea a preluat șefia, STPT a organizat împreună cu Poliția Locală Timișoara acțiune mai amplă de control a titlurilor de călătorie în mijloacele de transport în comun, a anunțat că renunță la serviciul de trotinete TroTM și s-a angajat, împreună cu primăria, să continue achiziția de noi mijloace de transport în comun.

În martie, într-un interviu pentru Tion, Petolea ne spunea cum vede el viitorul transportului public din Timișoara. Luna trecută, directorul mai anunța că au fost ocupate 50 dintre cele 150 de posturi de șofer și vatman pentru care STPT organizează încă de anul trecut o campanie de angajare.

Trimite articolul

X
Taguri:
concurs director ,
Florin Petolea ,
Mădălin Dogaru ,
stpt
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Amir Stancu says:
    August 4, 2025 at 3:30 pm

    De ce nu reparați autobuzele? ARATA JALNIC! POCNESC TOATE SI PIERD ULEI IN STATIE.

    Reply
    • Ionion says:
      August 4, 2025 at 5:23 pm

      De ce mai folosiți ratt?

      Reply
      • Amir Stancu says:
        August 5, 2025 at 7:51 am

        De nevoie

        Reply
  2. joji says:
    August 5, 2025 at 8:17 am

    Tramvaiul 7 are tarife mai mici? e singura linie cu tramvaie vechi, sauna …..

    Reply
  3. ttb says:
    August 5, 2025 at 11:41 am

    Dl Petolea mi-a fost student si, dupa atatia ani (vreo 40) imi aduc aminte de el.
    Dovedea ca are personalitate si nu trecea neobservat.
    Mi-a lasat o buna impresie: corect, doritor sa invete, vesel, cu bun simt.
    Cred ca ii putem acorda credit, ca va INCERCA sa faca lucruri bune.
    Si sunt multe de facut …

    Reply
    • Dan says:
      August 6, 2025 at 10:58 am

      Doamne ajută.

      Reply
  4. . says:
    August 5, 2025 at 1:03 pm

    Unde se aplică Ordonanța Trenuleț? Cum ăștia pot fi angajați dar restul bugetarilor nu?

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Timișorenii mai au câteva zile pentru a răspunde la sondajul anual privind calitatea vieții în oraș
    2
    Descoperire șocantă: Hitler ar fi avut o boală genetică ce afectează dezvoltarea sexuală
    3
    Învață DiscoFox înainte de Revelion și sprijină animalele aflate în dificultate la FABER
    4
    FOTO. Turnul de Apărare din Ciacova, reabilitat și redeschis. Devine spațiu expozițional
    5
    Un bărbat din Timiș, reținut după un control de rutină în apropiere de Crai Nou. Avea un mistreț împușcat în portbagaj
    6
    Coadă, la primele ore, la Înmatriculări. „Acum oamenii poate se și panichează”
    7
    CJT vrea să reabiliteze rețelele electrice ale Palatului Administrativ. Pune la bătaie 350.000 de euro
    8
    Târgul de Crăciun din Timișoara, promovat în patru țări: organizatorii mizează pe un nou record de turiști
    9
    Caius Debucean, specialist în AI, premiat de Forbes: „Am învățat că trebuie să mă obișnuiesc cu eșecul dacă vreau să ajung la succes”
    10
    VIDEO. Persistă problemele la insula ecologică din zona Bogdăneștilor. Ce măsuri promite RETIM

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 6 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Învață DiscoFox înainte de Revelion și sprijină animalele aflate în dificultate la FABER

    Sănătate

    FOTO. Modernizări importante la Secția de Chirurgie Generală a Spitalului Municipal Timișoara

    Sănătate

    Sfaturi online care pot face rău. Ce trebuie să știe părinții despre alergii și astm

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Eternity”, care ridică întrebarea: prima dragoste sau viața alături de cel iubit până la bătrânețe?

    Ştiri din Timiș

    Atelier caritabil pentru sprijinirea Ioanei Piroska în lupta cu cancerul, la Timișoara

    Eveniment

    Accident cu două persoane rănite în localitatea Bethausen

    Sănătate

    Ecografia aparatului urinar, metoda rapidă și neinvazivă de depistare a afecțiunilor renale

    Ştiri din Timiș

    Weekend magic la Iulius Town: Moș Nicolae, Moș Crăciun, Elsa, Ana, Olaf și multe alte personaje vor fi prezente

    Ştiri din Timiș

    Înot gratuit la Timișoara pentru seniori și timișoreni activi
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici