tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Imagini de pe șantierul Drumul Boilor, la șase luni de la începerea lucrărilor

Imagini de pe șantierul Drumul Boilor, la șase luni de la începerea lucrărilor

De Roxana Deaconescu
la 26 January 2020 13:00 Reactualizat la: 26 January 2020 14:05
13 Comentarii

Imagini de pe șantierul Drumul Boilor, la șase luni de la începerea lucrărilor

Așa arată Drumul Boilor în ianuarie 2020
26 January 2020 13:00 Reactualizat la: 26 January 2020 14:05
Un șantier departe de ochii lumii, dar atât de important! Vorbim despre Drumul Boilor, noua șosea care leagă Timișoara de Moșnița, la care se lucrează încă din luna iulie a anului trecut. Ne-am întrebat și noi ce au făcut drumarii până acum, așa că am cerut câteva lămuriri.
Scris de Roxana Deaconescu - Un șantier departe de ochii lumii, dar atât de important! Vorbim despre Drumul Boilor, noua șosea care leagă Timișoara de Moșnița, la care se lucrează încă din luna iulie a anului trecut. Ne-am întrebat și noi ce au făcut drumarii până acum, așa că am cerut câteva lămuriri.

Trimite articolul

X

S-ar fi făcut canalizarea și alte lucrări edilitare, cam jumătate din ceea ce ar fi trebuit pe șantier, au dezvăluit reprezentanții primăriei pentru TION. Este tot ce ni s-a putut spune despre șantierul deschis la începutul lunii iulie a anului trecut.

Imaginile nu mai au nevoie de niciun comentariu. La mai bine de șase luni de la începerea șantierului, Drumul Boilor arată după cum se poate vedea în fotografii.

Imagini de pe șantierul Drumul Boilor, la șase luni de la începerea lucrărilor

Vă reamintim, PMT a predat în 9 iulie amplasamentul pentru Drumul Boilor, firmei Super Construct, în baza unui contract de 16,38 milioane de lei cu TVA, echivalentul a aproximativ 3,5 milioane de euro.

Pe noul drum, de aproape 2 km lungime, cu două benzi, trotuare și piste de biciclete, ar trebui să se circule în opt luni de la deschiderea șantierului, dar în primele trei săptămâni n-a prea fost picior de muncitor pe șantier.

Așa arăta Drumul Boilor în noiembrie 2019

În noiembrie 2019, reprezentanții PMT ne spuneau că lucrările au avansat.

Așa arăta șantierul în toamna lui 2019. foto: Forum STPT

„Sunt mulțumit de cum au mers lucrurile până acum, s-a lucrat discret, fără prea mult tam-tam, dar s-a lucrat. Canalizarea este în bună măsură făcută, e făcută și o compresare în anumite zone, deci s-au făcut multe, va fi un drum extrem de important și extrem de util. Nu pot să angajez un termen, nu a fost nicio persoană cu funcție pe șantier, pentru că eu mă duc pe neanunțate și nu i-am întrebat pe muncitori”, spunea primarul Nicolae Robu la începutul lunii noiembrie a anului trecut.

Se vorbește de aproape cinci ani despre noua șosea care va lega Timișoara de Moșnița. În 2015 a fost aprobat studiul de fezabilitate, dar și traseul complet. Drumul pleacă din intersecția Căii Moșniței din Timișoara cu str. Albăstrelelor și dă direct în DC149, cunoscut ca și Drumul Boilor. Șoseaua ar trebui să fie gata cândva la primăvară.

Articole pe aceeași temă:

„S-a lucrat discret” pe Drumul Boilor, noua șosea ce leagă Timișoara de Moșnița

Trimite articolul

X
Taguri:
drumul boilor ,
lucrari drumul boilor ,
santier drumul boilor ,
timisoara - mosnita
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. realism says:
    January 26, 2020 at 1:58 pm

    Conform contractului lucrarea urmeaza sa fie finalizata luna viitoare. Fireste nu se pune problema sa fie finalizata la timp…intrebarea este urmatoarea: in cati ani este COMPLET finalizata lucrarea?

    “Vor fi amenajate carosabilul, șanțurile, zonele verzi, niște podețe, se vor face marcaje, se vor monta indicatoare, se vor face lucrări la rețelele de utilități și se va realiza o canalizație tehnică”, a explicat Nicolae Robu.

    Reply
    • carcotas says:
      January 26, 2020 at 10:34 pm

      La multi, multi ani!!!!!!

      Reply
    • Timisorean says:
      January 27, 2020 at 8:19 am

      Nu conteaza cand va fi finalizat, conteaza ca se va fotografia robu pe el inainte de alegeri ca sa il treaca la realizari. Trec alegerile si dupa se va mai suplimenta bugetul ca doar creste parandaratu.

      Reply
  2. Dali says:
    January 26, 2020 at 3:24 pm

    Spuneti doar o singura lucrare importanta terminata in termen sub mandatul lui Lae?Spre bucuria noastra termenul de 7 iunie nu se va amana si avem sansa sa scapam de el.

    Reply
    • Bebetoo says:
      January 27, 2020 at 9:04 am

      Ar trebui să se cheme șantierul BOULUI…..

      Reply
  3. pieton says:
    January 26, 2020 at 7:32 pm

    Asa se -ntampla cand se pune carul inaintea boilor…! Iresponsabili,impotenti si imbecili !

    Reply
  4. zicu says:
    January 26, 2020 at 10:39 pm

    singura intrebare care-mi vine’n minte – pe cine votam in locul mascotei asteia?

    Reply
    • Aleodor says:
      January 27, 2020 at 12:41 am

      Pe cel mai bun in toate : Lae

      Reply
  5. Aleodor says:
    January 27, 2020 at 12:39 am

    În caietul de sarcini ar fi trebuit (sau poate sunt stipulate) puse și măsurile coercitive care se impun in caz de nepredare la termen a lucrării. Or fi tot aia care au lărgit și podurile? Daca tot se lucrează sub sloganul “dezvoltare in forță” de ce acoperă Robu aceste firme care se angajează ca termina lucrările la timp?
    Robu e un tip care ar vrea multe, inclusiv Codul Administrativ să fie dupa asemănarea lui. În unele cazuri ar trebui, în mod deosebit la contracte ca acest drum sau poduri, ca să se dezvolte orașul pe repede-‘nainte.

    Reply
  6. Timisorean says:
    January 27, 2020 at 8:17 am

    Un drum cu acelasi nume ca si meritocratia primariei timisoara!
    Vecinii nostri fac autostrada cu 2 mil euro km. Primaria plateste acelasi pret pentru un drum normal prin campie.
    Si lasati-ma sa ghicesc: va fi cu 1 banda pe sens! In 2019 nu mai aveai voie moral sa dai drumul la constructie decat la un drum cu 2 benzi pe sens!
    Bravo timisoreni, sa votati tot asa!

    Reply
  7. AntonPanRusovan says:
    January 27, 2020 at 9:09 am

    Sa vezi tu Robule ce discret se voteaza in primavara….

    Reply
  8. Dacian says:
    January 27, 2020 at 12:42 pm

    Au stat ca boii să vină primarul Bour să îi laude…

    Reply
  9. radu says:
    February 4, 2020 at 10:39 am

    Aceasta firma a lucrat si la largirea drumului din Calea Girocului.
    Daca va aduceti aminte lucrarea a durat f. mult si s-a facut f. prost !!!
    Daca o fi si aicea la fel, va fi vai de capul nostru, cred ca vin si alegerile din 2024 !!!

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    Judecătorii de la Tribunalul Timiș nu mai protestează. Activitatea revine la normal
    2
    Orgă și saxofon, klezmer și Piazzolla, în Biserica din Elisabetin
    3
    Pacienții oncologici pot beneficia de tratamente complexe în regim de spitalizare de zi la Asociația OncoHelp
    4
    „Recviem IN MEMORIAM”. Concert vocal-simfonic extraordinar în memoria victimelor comunismului, la Filarmonica Banatul
    5
    Histamina nu e dușmanul: mituri și realități despre simptomele sale
    6
    FOTO. Un liceu „verde” cu cabinet stomatologic se va construi la Moșnița Nouă
    7
    Horoscop săptămâna 20–26 octombrie
    8
    Filmul săptămânii: „After the Hunt”, un thriller psihologic semnat de Luca Guadagnino, cu Julia Roberts în rol principal
    9
    Continuă lucrările la calea ferată din zona Gării de Nord Timișoara
    10
    Rezistență prin delicatețe: expoziție Călin Beloescu la Galeria Brăteanu

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Gala Excelenței Bănățene îl recompensează pe prof.univ.dr. Mihnea Munteanu

    Ştiri din Timiș

    Cum te protejezi mai bine în 2026? Vezi ce legi poți folosi în avantajul tău când cumperi o locuință sau accesezi un împrumut

    Capitală Culturală

    „Recviem IN MEMORIAM”. Concert vocal-simfonic extraordinar în memoria victimelor comunismului, la Filarmonica Banatul

    Ştiri din Timiș

    Consiliul Județean Timiș susține „Electroruga de Buzad”, un festival care aduce cultura contemporană în mediul rural

    Ştiri din Timiș

    TimPark dă startul campaniei de eliberare a abonamentelor de parcare pentru anul 2026

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Lucrările la noul liceu „Școală Verde” din Moșnița Nouă avansează rapid, la două luni de la debut

    Capitală Culturală

    Jazz și colinde în Mansarda Bastionului Maria Theresia. Concert de iarnă cu studenții UVT

    Lugoj

    Ciorile, ținute la distanță. Tehnologie de ultimă generație pentru un Lugoj mai curat

    Ştiri din Timiș

    Noi parcări pentru cartierul Calea Șagului. Garajele vechi vor fi demolate

    Ştiri din Timiș

    PROGRAM. Eroii Revoluției din Decembrie 1989, comemorați la Timișoara
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici