Sistemul Informativ Geografic (GIS) al Timișoarei va fi actualizat în baza unui contract de 2,8 milioane de lei, fără TVA – adică 3,3 milioane de lei sau 675.000 de euro, cu TVA –, semnat cu GEODATA SERVICES SRL. Termenul de implementare de 180 de zile.
Sistemul, de fapt „o hartă digitală complexă și detaliată a orașului” va oferi informații „la un click distanță” despre regulile de construire, rețeaua de utilități sau alte date urbanistice și socio-demografice pentru orice zonă din oraș.
„Noul GIS completează infrastructura digitală pe care o construim în Primărie și va fi interconectat cu primul Plan Urbanistic General digital al Timișoarei și cu Registrul Spațiilor Verzi. Sunt instrumente digitale absolut vitale oricărui oraș modern pentru a se dezvolta corect și inteligent. Reducem mult birocrația, dar și erorile și timpul pierdut din cauza lipsei de date sau a neconcordanței între diverse baze de date. Este încă un pas pe care îl facem pentru a transforma Timișoara într-un smart city”, anunță primarul Dominic Fritz.
GIS-ul existent, realizat în secolul trecut
Primăria are, în prezent, un GIS dezvoltat în 1996, dar „care nu a fost întreținut corespunzător, având și tehnologie învechită”, potrivit reprezentanților instituției. Noul sistem va fi strâns legat de aplicațiile, procedurile și serviciile existente în cadrul primăriei.
Licitația pentru „Cloud/Datacenter, Servicii de migrare pe altă platformă, Implementare de noi aplicații, Interconectare cu aplicații existente și Actualizare a Sistemului GIS al Primăriei Municipiului Timișoara” a fost lansată la începutul anului, cu oferte depuse până în februarie.
„Noul GIS include o platformă care centralizează bazele de date ale municipiului, o hartă interactivă care va fi disponibilă pe site-ul Primăriei Timișoara, precum și instrumentele necesare de lucru pentru a opera platforma și a actualiza bazele de date.
Angajații primăriei vor beneficia de training specializat, iar firma contractată va asigura întreținerea platformei, precum și servicii de hosting tip cloud, un sistem sigur la atacuri cibernetice și care funcționează non-stop”, precizează reprezentanții primăriei.
Trimite articolul
XTimisoara e plina de harti digitale. Cum se va chema : Gropisoara ?
Google earth nu e bun ?
-
Ba sa, Google Earth e foarte bun, dar nu stiu sa aiba digitalizata reteaua de utilitati.
-
Google earth ofera “informații „la un click distanță” despre regulile de construire, rețeaua de utilități , etc”?
Cum se pot accesa informatiile respective ca nu le-am gasit in aplicatie?
Nu era mai ieftin daca platea la Google ?
alta hotie marca usr
-
Faptul ca nu iti trebuie tie sau nu intelegi nu inseamna ca e hotie. Acum ca toate firmele care presteaza servicii pt stat fac lucruri de slaba calitate si fura e altceva.
“iar firma contractată va asigura întreținerea platformei, precum și servicii de hosting tip cloud, un sistem sigur la atacüri cibernetice și care funcționează non-stop”
non stop… gratuit? a, nu, desigur. asa ca astea 3,3 milioane sunt doar un bun inceput…
cate-un pic pic pic, cate-un strop strop strop(buna guvernare adica)
-
privatizarea serviciilor publice. salubrizare, incalzire, apa, transport in comun, sanatate, educatie etc.
clap clap clap(aplauze de foci) -
Probabil câțiva ani sunt incluși in preț. Nu înțeleg cum ai vrea tu să fie, nu oferă nimeni servicii gratis nelimitat.
-
ma astept ca dupa atata digitalizare la primarie, nu tot externalizeaza servicii ca unii jmekeri sa se infrupte din taxe si impozite. si ma mai astept sa fie la un click distanta tot ce plateste primaria pentru orice, ca asa ar fi intr-o “primarie de sticla”, nu crezi?
-